Dvě třetiny lidí si myslí, že angličtina má být povinnou součástí výuky v základní škole již od první třídy. Naopak určitě proti je 14 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který pro nakladatelství Fraus Klett realizovala společnost Ipsos.

Povinnou výuku angličtiny od první třídy přináší nový rámcový vzdělávací program, který ministr školství Mikuláš Bek (STAN) představil koncem minulého roku. Nyní je první cizí jazyk povinný od třetí třídy.

Základní školy podle nového RVP budou muset začít učit angličtinu v prvních třídách od září 2027, dobrovolně mohou od září 2025.

Angličtina by měla být povinnou součástí výuky v první třídě ZŠ podle 66 procent dotázaných, určitě proti je 14 procent lidí, spíše proti asi 17 procent. Více jak 71 procent respondentů je s kvalitou výuky angličtiny na prvním stupni ZŠ spokojených, z toho 30 procent hodnotí výuku velmi pozitivně. Kromě kvalitních učitelů nejvíce oceňují interaktivní hodiny a kvalitní učební pomůcky. Naopak velmi negativní zkušenost s výukou mají dvě procenta lidí, spíše negativní osm procent.

Nejvíce respondenti oceňovali využívání interaktivních prvků, odpovědělo tak 41 procent dotázaných. Zmiňovali audio nahrávky, videa i umělou inteligenci. Pro respondenty je důležitá i osobnost učitele a jeho styl výuky nebo kvalitní učebnice a další učební materiály. Naopak nejvíce jim vadí, když v hodinách chybí rodilý mluvčí, uvedlo to 38 procent dotázaných. Zhruba čtvrtině vadí, že jsou hodiny příliš nudné, vyplývá z průzkumu.

Za hlavní překážku v kvalitní výuce cizích jazyků označovali respondenti nedostatek kvalitních učitelů, odpovědělo tak 44 procent dotázaných. Asi 15 procentům vadí nedostatečné využívání moderních technologií, 14 procentům zastaralé osnovy.

„Angličtina do první třídy jednoznačně patří. Výuka ale musí probíhat jinak než v pozdějších letech. Děti se teprve učí číst v češtině, složitější písmenka (například „w“ a „x“), která jsou v angličtině využívána v hojné míře se navíc učí až na konci první třídy. Proto musí být hodiny hravé, nesmí to být o čtení a psaní, vhodná je kombinace poslechu a opakování,“ uvedl jednatel Fraus Klett nakladatelství Lukáš Tykal.

Nakladatelství Fraus Klett chce výuku angličtiny u nejmenších dětí podpořit novou ucelenou sadou výukových materiálů pod názvem Nutty’s English. Snahou podle zástupců firmy je obklopit děti angličtinou tak, aby se stala přirozenou součástí jejich života, podobně jako to mají například bilingvní děti, tedy dvojjazyčné. Sada učebních materiálů představí podle zástupců nakladatelství angličtinu dětem pomocí písniček, říkanek a příběhů.

Podíl.