
Astronomové se stali svědky dramatického konce hvězdy – pomocí teleskopu totiž sledovali důkazy o tom, jak explodovala rovnou dvakrát. Je to poprvé, co vědci mohli zachytit takovou „dvojitou smrt“.
Supernova je extrémně jasný záblesk, který je nejčastěji spojený se zhroucením masivních hvězd, které spálí veškeré své palivo. Tentokrát vědci sledovali pomocí evropského dalekohledu VLT pozůstatky supernovy SNR 0509-67.5, která ale vznikla odlišným způsobem. A také jinak explodovala.
Jednalo se totiž o bílého trpaslíka, tedy už neaktivní jádro hvězdy, které zbylo po vyčerpání paliva hvězdy menší, než je Slunce. „Exploze bílých trpaslíků hrají v astronomii zásadní roli,“ uvedl spoluautor studie Priyam Das, který vyučuje na Univerzitě Nového Jižního Walesu v Canbeře v Austrálii. Přestože se vědci pokoušejí tento typ supernov zkoumat už řadu let, stále přesně nerozumí mechanismu jejich výbuchů.
Pohled na místo, kde supernova explodovala:
Když sdílejí hvězdný systém s jinou hvězdou, mohou bílí trpaslíci vytvořit to, co astronomové nazývají supernova typu Ia. K těmto supernovám dochází pouze ve dvojhvězdných systémech, kdy bílý trpaslík jako obří Otesánek kosmických rozměrů krade materiál druhé hvězdě. Dělá to, dokud není „přejedený k prasknutí“ – tedy dokud nedosáhne kritické hmotnosti. Nadme se pak tak, že exploduje – podobně jako Otesánek v pohádce.
Už několik let mají ale vědci podezření, že to může být ještě zamotanější a složitější. Některé modely totiž naznačovaly, že tento typ supernovy může explodovat rovnou dvakrát: nejprve dojde k zážehu helia, které si „vypůjčil“ od sousední hvězdy, což pak vede k druhému výbuchu v jádru. Teprve ten pak způsobí supernovu.
Zatím se nepodařilo sledovat něco takového „naživo“, ale nedávné výzkumy zjistily, že tato dvojitá exploze se hluboce otiskne ve stopách po explozi – podobně, jako se dá třeba z kráteru vyčíst informace o tom, jaká byla bomba, která ho způsobila. A teď se jim povedlo takový otisk opravdu najít.
Supernova SNR 0509-67.5 zobrazená pomocí VLT totiž ukázala, jak jsou v ní rozložené různé chemické prvky. Zaujalo je, že jsou v tom jasně patrné dvě vrstvy vápníku připomínající dvě soustředné slupky. Každá z nich je důkazem o jednom výbuchu. Výsledky jsou „jasným důkazem, že bílí trpaslíci mohou explodovat mnohem dříve, než dosáhnou známé Chandrasekharovy meze hmotnosti, a že mechanismus ‚dvojité detonace‘ se v přírodě skutečně vyskytuje“, uvedli autoři studie v tiskové zprávě.
Supernovy typu Ia jsou klíčové pro studium rozpínání vesmíru a temné energie, protože jejich předvídatelné chování a předvídatelná jasnost mohou astronomům pomoci měřit vzdálenosti ve vesmíru.