Aktualizace: 9.05.2024 10:40

Berlín – Lehká zranění utrpěli dva politici protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), kteří byli ve středu napadeni při slavnostní akci před zemským sněmem ve Stuttgartu. S odvoláním na místní policii o tom dnes informovala agentura DPA.

Informační stánek populistické AfD ve středu zablokovali její odpůrci s transparenty, kteří také skandovali hesla. Členy strany slovně a pak také fyzicky napadli, uvedla policie. Dva poslanci byli lehce zraněni. Pachatelé poté utekli směrem k budově zemského sněmu. Před ním se konala připomínková akce k výročí 75 let od vzniku německé Ústavy.

Zadrženy byly dvě ženy ve věku 19 a 23 let, po dalších pachatelích policie nadále pátrá.

V minulých dnech došlo hned k několika útokům na německé politiky. Ve středu napadl někdejší berlínskou primátorku Franzisku Giffeyovou muž a udeřil ji taškou s těžkým předmětem do hlavy, útočník je nyní v psychiatrické nemocnici. V pátek zbil europoslance sociální demokracie (SPD) Matthiase Eckeho sedmnáctiletý mladík, těžce zraněný Ecke je v nemocnici, kde musel podstoupit operaci.

Útoky odsoudili německý kancléř Olaf Scholz nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a kvůli incidentům byly v neděli svolány demonstrace pod heslem „Násilí nemá v naší demokracii místo“. V německé metropoli se v neděli u Braniborské brány sešlo asi 1000 protestujících.

Zástupci vládních i opozičních stran už dříve upozornili, že se jejich členové potýkají s řadou fyzických a verbálních útoků. Vyzvali také policii, aby posílila ochranu politiků na shromážděních před červnovými volbami do Evropského parlamentu.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.