Události v regionech: Změny v rybářském řádu (zdroj: ČT24)

V jihočeských vodách a revírech musejí rybáři počítat s několika zásadními změnami rybářského řádu. Nově je omezen počet ulovených dravých ryb. A lidé, kteří si ponechají dva kapry, musí ukončit denní lov. Konkrétní podmínky se v jednotlivých krajích liší.

Jan Chaloupka chytil od rána na Hněvkovické přehradě dva kapry a několik cejnů. Všechny pustil zpátky do vody. „Dvě, tři ryby za rok si odnesu. A jinak to mám pro pobavení. Já nejsem takový ten masař,“ vysvětlil.

Část rybářů někdy využije toho, že ryby berou. Odnesou si víc, než dvě za den. Jihočeský svaz proto zpřísnil podmínky. „Jakmile rybář chytne dva kapry nebo dva candáty, tak pro něj denní lov končí,“ vysvětlil jednatel Jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jiří Marek. „Jsem rád, že se to zpřísňuje. Koneckonců pak zůstane více ryb v našich vodách,“ řekl rybář Chaloupka.

Martin Trefný chytá přes padesát let, u vody hlavně odpočívá. Se změnami řádu, které budou platit čtyři roky, také nemá problém. „Za celý rok si nechám tak možná pět kusů. Jsou rybáři, kteří to drancují úplně neskutečně,“ poznamenal.

Na jaře rybáři loví převážně kapry, ale od poloviny června budou chytat i candáty a štiky. „Hlavní taková novinka je omezení počtu dravců na jednu roční povolenku, a to je dvacet kusů,“ řekl Marek. Candátů na Lipně v posledních letech ubylo. Svaz proto zvýší jeho míru na padesát centimetrů a velikost nástražní rybičky na dvacet. Chce tím dravce ochránit. Někteří rybáři ani nevědí, že například parma je celoročně hájená.

Sportovních rybářů je na jihu Čech přes třicet tisíc, v republice zhruba čtvrt milionu. Některé nádrže jsou pod velkým tlakem, například Orlík, kde platí jen dražší celosvazová povolenka za víc než tři tisíce korun.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.