Pitva dvou Ázerbájdžánců zatčených ruskou policií odhalila, že k jejich úmrtí došlo na následky bití. K případu, který vyvolal napětí mezi Baku a Kremlem, to v úterý podle agentury Reuters uvedl zástupce ázerbájdžánského ministerstva zdravotnictví.

Dva příslušníci ázerbájdžánské diaspory, bratři Zijaddin a Husejn Safarovovi, minulý týden přišli o život při zatýkání v Jekatěrinburgu na Urale. Ruské úřady je považovaly za hlavní podezřelé v případu smrti místního podnikatele Junise Pašajeva. Ten byl zavražděn v roce 2001 u kavárny patřící devíti sourozencům Safarovovým.

V pondělí večer byla těla bratrů přepravena do Baku k pitvě. Ruské úřady přitom tvrdily, že Zijaddin Safarov zemřel na selhání srdce, u jeho bratra Husejna příčinu smrti neuvedly.

Šéf odboru soudního lékařství na ázerbájdžánském ministerstvu zdravotnictví Adalat Hasanov oznámil, že bratři podle výsledků poslední pitvy zemřeli na posttraumatický šok v důsledku surového bití. Tvrzení ruských vyšetřovatelů, že Zijaddin, narozený v roce 1970, zemřel na selhání srdce, je „očividná lež“, řekl Hasanov novinářům.

„Při následném ohledání jsme na Zijaddinově těle objevili mnohačetné zlomeniny, které jsou důsledkem bití,“ oznámil Hasanov. Muž měl podle něj zlámaná všechna žebra a na hlavě měl krevní výron. Druhý muž, Husejn Safarov narozený v roce 1966, zemřel také na následky bití, uvedl Hasanov. Všechny vnitřní orgány zesnulého byly podle něj odstraněny při předchozí pitvě v Rusku, což by podle něj mohlo ukazovat na pokus o utajení skutečné příčiny smrti.

Ázerbájdžán ruskou policii obvinil z vražd „na etnickém základě“

Bratři zemřeli při zátahu proti údajné zločinecké skupině v rámci vyšetřování nájemných vražd v prostředí ázerbájdžánské diaspory na Urale. Baku ruskou policii obvinilo z mimosoudních vražd „na etnickém základě“, což Moskva odmítá. Ruští vyšetřovatelé uvedli, že všech šest zatčených při zátahu z minulého týdne mělo ruské pasy.

Napětí mezi oběma zeměmi v pondělí ještě zesílilo, když policie v Baku zatkla dva novináře pracující pro ruskou státní agenturu Sputnik a oznámila, že bude agenturu vyšetřovat kvůli ilegálnímu financování. Ázerbájdžánský velvyslanec v Rusku byl předvolán na ruské ministerstvo zahraničí, aby mu Moskva předala oficiální protest proti krokům Baku, které označuje za nepřátelské, a proti zatčení novinářů, jež bylo podle Moskvy nezákonné.

Incident s letadlem

Vztahy mezi Ruskem a Ázerbájdžánem se zhoršily už poté, co se loni v prosinci zřítilo ázerbájdžánské dopravní letadlo, když bylo z ruského Kavkazu odkloněno do Kazachstánu. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že letadlo poškodila nad ruským územím palba vedená ze země a že některé skupiny v Rusku se snažily příčiny tragédie ututlat.

Šéf Kremlu Vladimir Putin se Alijevovi omluvil za to, co Moskva nazvala tragickým incidentem, který se odehrál v ruském vzdušném prostoru. Kreml neuvedl, zda ruské síly letadlo sestřelily, jen tvrdil, že se stroj pokoušel přistát v metropoli Čečenska Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů.

Podíl.
Exit mobile version