![](https://i3.wp.com/fs2-ct24.ceskatelevize.cz/image/YWY0ZWJkNDY0NTYyYjRlNV6mDCwFC_dAZo0T7G8u5mSjaWxU-8x7U_FGeFXwdOIBfRIjzV15cGFtgJ71p87InTJP-S1RvLH5ZHakqEc8GEZP0W_gHJaOcP6OLx8SrqxiQFRVvssj5CusRjtmFXJ4qGqfnotSZnAuo98C4E8ll_Pa3TMaWOEWbZbPhB1W6CaKbxW8-jXHKWbtYK8Z3GAVgA.jpg?width=1200&w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
„Výhoda dnešní doby je, že když máte přístup k internetu a máte chytrý telefon, tak se v podstatě můžete celý svůj život vzdělávat,“ řekl v Událostech, komentářích zakladatel Bubenik Partners Jan Bubeník, který společně s ředitelem Úřadu práce ČR Danielem Krištofem diskutoval o uplatnění v jednotlivých profesích i budoucnosti pracovního trhu v Česku.
Z obsáhlé analýzy Úřadu práce vyplývá, že téměř 37 procent mladých lidí, kteří ukončí pouze základní vzdělání, je bez práce více než tři čtvrtě roku. Mezi absolventy středních odborných škol s výučním listem je pak méně dlouhodobě nezaměstnaných než mezi absolventy gymnázií, kteří nejdou dále studovat.
Podle Bubeníka je při výběru vzdělávací instituce důležité, aby škola hrála na silné stránky dítěte. „Když se podíváte na lidi, kteří byli dlouhodobě úspěšní, tak oni opravdu rozvíjeli své silné stránky,“ sdělil. Za podstatné považuje, aby rodiče pozorovali své děti, bavili se s nimi a sledovali, co jim jde nejlépe. „Každá škola má možnost využití pedagogicko-psychologické poradny a tam jsou odborníci, kteří vám velice záhy řeknou, na co to dítě má nadprůměrný talent,“ zmínil.
Podle Krištofa trh práce oceňuje více vysokoškolské vzdělání než středoškolské. Dodal ale, že i ve středoškolských oborech je celá řada řemesel, která najdou dobré uplatnění a jejich absolventi mnohdy vydělávají více než někteří vysokoškoláci.
Pro ty, kdo se nemohou o své budoucnosti rozhodnout, mohou být podle Krištofa vhodnou variantou lycea. „Zdá se, že lycea dobře kombinují odbornost, takže když se dítě rozhodne nepokračovat na vysokou školu, tak najde dobré uplatnění, ale zároveň díky kvalitní maturitě to dává možnost pokračovat dál na vysokou školu,“ vysvětlil.
Trh práce bude podle Krištofa procházet velkými změnami
Uvnitř konkrétních škol podle Krištofa obory nehrají až takovou roli. „My si myslíme, že je to kvůli tomu, že tam hraje větší roli učitelský sbor,“ zdůraznil s tím, že důležité je, aby se děti naučily pracovat týmově, v projektech a překonávat potíže. Právě to pak mohou využít na trhu práce, který se podle Krištofa bude rychle měnit.
„Já jsem také šťastný, že nám raketově roste zájem o rekvalifikace a digitální kurzy,“ pokračoval Krištof, podle něhož je jedním z problémů Česka fakt, že lidé příliš často nemění práci, kvůli čemuž se nerozvíjejí, protože nezažívají změnu.
„Nejenom, že neměníme práci, ale i manažerská populace je daleko méně mobilní než třeba průměr Evropy,“ dodal Bubeník.
Podle něho je dobrou zprávou to, že členství v Evropské unii umožňuje občanům chodit na školy po celé Evropě a učit se jazyky. Bariéry ke špičkovému vzdělávání podle něho nikdy nebyly tak nízko, jako je tomu teď.
Roste zájem o kurzy umělé inteligence
Podle Krištofa Češi vzali v poslední době „útokem“ kurzy umělé inteligence, která podle něho pomůže v každém oboru. Podle Bubeníka v budoucnu nebudou obsazovány funkcionálně jiné pozice, ale pozice budou mít jiný obsah. „Většina repetitivní, analytické a kvantitativní práce bude automatizována,“ míní.
S budoucností pracovního trhu souvisí i role mladé generace, která je podle Krištofa jiná a má jiná očekávání. S tím souhlasil i Bubeník, podle něhož si mladí nenechají líbit styl, který byl dominantní v 90. letech a daleko více hledají hodnoty a smysl než jen rychlý výdělek.