Ačkoliv tuzemský prodej bateriových aut loni překonal očekávání, u ojetin je situace zcela opačná. Alespoň to tvrdí dvojka na trhu aut z druhé ruky v Česku, bazar Auto ESA. Z elektrifikovaných vozů lze na jeho pobočkách pořídit nanejvýš plug-in hybrid.
„Ojeté elektromobily zažily největší nárůst zájmu v roce 2022, i když jejich celkové prodeje stále představovaly jen desítky kusů ročně. Už o rok později ale klesl zájem o čistě elektrická auta na polovinu a v prvním kvartálu roku 2024 byl téměř nulový. To byl důvod, proč jsme přestali tyto vozy vykupovat a dále nabízet k prodeji,“ říká marketingový ředitel Auto ESA Filip Kučera.
Autobazar se podle Kučery pro tento krok rozhodl i přesto, že především v Německu je nabídka zánovních elektromobilů obrovská. „Ale ze strany zákazníků není poptávka,“ míní.
„Pokles je vidět i u našich západních sousedů, kde po ukončení finanční podpory státu došlo k výraznému poklesu zájmu o elektromobily a návratu ke spalovacím motorům. Dokonce i některé automobilky, které hlásaly ukončení výroby spalovacích motorů a prodej čistě elektrických vozů, svůj postoj přehodnotily,“ nešetří skepsí vůči elektromobilům Kučera.
Na německém inzertním portálu Mobile tvoří bateriové ojetiny ve stáří do tří let zhruba deset procent nabídky, ačkoliv jejich podíl na trhu nových aut byl u našich sousedů v posledních třech letech výrazně vyšší. Z toho však ještě nelze usuzovat, že jsou ojetá bateriová auta neprodejná, a tak si je jejich stávající majitelé drží déle, aby na nich tolik netratili.
Zajímavější je však pohled na stránky největšího německého autobazaru, společnosti Autohus. Ta má dvě obří pobočky v Bockelu a Brémách a chlubí se tím, že ročně prodá 300 tisíc aut. Přesto Autohus v době vydání tohoto článku nabízel pouhé tři elektromobily – dva Abarthy 500 a jeden Peugeot 2008. Benzinových aut měl přitom ve stejný okamžik 558, dieselů dokonce 1800.
Důvodem, proč se některé autobazary nechtějí elektromobily zabývat, může být i náročnost jejich prodeje. „Je třeba mít vyškolené lidi, kteří tomu opravdu rozumí, protože zákazníci jsou většinou znalí, vědí, do čeho jdou, ale musí také poznat, že i my elektromobilům rozumíme. Pak přicházejí také úplní laici, kteří si třeba pořídili na střechu fotovoltaiku, a ti jsou zase rádi, když jim o autě přineseme kompletní informace,“ říká Jan Dedek, elektromobilní expert společnosti Aures Holding, kam spadá i síť poboček bazarů AAA Auto. U spalovacích aut tak podrobný výklad podle Dedka zpravidla není třeba, protože nejsou pro zákazníky ničím neznámým.
V „áčkách“ si na nezájem zákazníků o elektromobily z druhé ruky nestěžují. „Jen v Česku jsme prodali za loňský rok 696 elektroaut, což je více než dvojnásobek oproti roku 2023, kdy jich bylo 291. V celé skupině Aures Holdings, tedy se započítáním slovenského a polského trhu, to bylo za loňský rok 880 bateriových vozů,“ říká její generální ředitel Petr Vaněček s tím, že drtivou většinu elektromobilů prodala mezinárodní síť autobazarů právě v Česku.
Nárůst prodejů elektrických ojetin do značné míry kopíruje i zájem zákazníků o nové bateriové vozy. Zatímco ještě v roce 2023 bylo podle statistiky Svazu dovozců automobilů registrováno 6640 nových elektromobilů a jejich podíl na trhu dosahoval tří procent, loni už to bylo 10 933 kusů s podílem 4,72 procenta.