Aktualizace: 22.02.2024 15:26

Kodaň – Dánsko dnes oznámilo, že Ukrajině poskytne nový balík vojenské pomoci v hodnotě 1,7 miliardy dánských korun (5,8 miliardy Kč). Zahrnuje mimo jiné finance na pořízení 15.000 dělostřeleckých granátů, které budou darovány v následujících měsících ve spolupráci s Českou republikou, napsala agentura DPA. Německý Spolkový sněm dnes znovu odmítl dodávku raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu. Uvedl to deník Die Welt, podle něhož bylo pro dodávky 182 poslanců a 480 jich hlasovalo proti.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová dnes rovněž informovala, že její země uzavřela s Ukrajinou bezpečnostní dohodu, ve které se zavazuje poskytovat Kyjevu vojenskou podporu po dobu příštích deseti let. Dvoustranné bezpečnostní dohody v poslední době uzavřely s Ukrajinou rovněž Británie, Německo či Francie.

Kodaň již dříve slíbila poslat Kyjevu také stíhačky F-16, podle dnešního vyjádření premiérky Frederiksenové by první z nich Dánsko mohlo dodat Ukrajině v létě.

Ke zvýšení podpory Ukrajině, která se již dva roky brání ruské agresi, vyzvalo Dánsko i další spojence.

„Je zapotřebí zdůraznit, že pokud má Ukrajina na bojišti uspět, musí nyní dostat další podporu,“ řekla Frederiksenová novinářům. „Dánsko přichází s dalšími příspěvky v naději, že více zemí učiní totéž, ne za šest nebo 12 měsíců, ale teď, kdy je ta potřeba opravdu velká,“ dodala předsedkyně dánské vlády.

EU loni přislíbila Ukrajině, že jí do konce letošního března dodá milion kusů dělostřelecké munice. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se evropský blok ve stanoveném termínu dostane jen o málo přes polovinu tohoto cíle. Milion nábojů poskytne EU podle něj Ukrajincům do konce roku.

Dánsko je považováno za významného podporovatele Kyjeva. Společně s dnešním balíkem dosáhne celková dánská vojenská pomoc Ukrajině 33,3 miliardy dánských korun (113 miliard Kč).

Německý parlament znovu odmítl dodávky střel Taurus na Ukrajinu

Německý Spolkový sněm dnes znovu odmítl dodávku raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu. Uvedl to deník Die Welt, podle něhož bylo pro dodávky 182 poslanců a 480 jich hlasovalo proti.

Rakety Taurus mohou zasahovat cíle na vzdálenost 500 kilometrů a někteří němečtí představitelé vyjadřují obavy, že by je Ukrajina mohla používat k útokům na ruské území. Proti dodávkám Spolkový sněm hlasoval i v lednu.

Kyjev Německo o střely žádá už řadu měsíců. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na nedávné konferenci v Mnichově řekl, že věří, že Německo nakonec střely Taurus jeho zemi dodá. „To, že neslyšíme jasné ne, je odpověď sama o sobě,“ uvedl. Německý kancléř Olaf Scholz se o víkendu přímé odpovědi na otázky novinářů ohledně dodávek těchto střel na Ukrajinu vyhnul.

Německo je co do objemu zdaleka nejdůležitější dodavatel zbraní na Ukrajinu ze zemí EU a celkově druhý nejvýznamnější po Spojených státech. Na Ukrajinu dodalo mimo jiné například systémy protivzdušné obrany IRIS-T a Skynex, bojová vozidla pěchoty Marder, tanky Leopard nebo radary TRML.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.