Události v regionech: Statici kontrolují postižené objekty (zdroj: ČT24)

Statici na severu Moravy a ve Slezsku dál kontrolují stavby zasažené zářijovými povodněmi. Stovky objektů už se musely zdemolovat. Situaci teď navíc mohou zkomplikovat mrazy, které už v noci udeřily. Odborníci doporučují vysoušet, topit a větrat.

Statička Barbora Bartecká působí zejména na Osoblažsku. Od konce povodní se nezastavila. „Po povodních jsme s kolegyní prohlédly přes sedmdesát domů v pracovní skupině a já potom dále ještě necelých padesát. Ale konec ještě není,“ řekla. K demolici zatím doporučila kolem tří desítek objektů. Doufá, že víc už jich nebude.

Třeba v Krnově, který byl zaplavený z osmdesáti procent, byly demolice tři, k zemi musela jít i budova bývalého zverimexu. „Hasiči za celou dobu, kterou sledujeme, realizovali šestadvacet takzvaných bezpečnostních demolic. Ty řešíme proto, že hrozí bezprostřední nebezpečí pádu na komunikace, ohrožení technologií nebo zdraví a lidských životů,“ nastínil tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Velký problémem pro zatopené domy může být nadcházející zima. „Co lidé můžou aktuálně udělat pro svůj dům, je vysušovat, vyklidit, co nejvíc se připravit na zimu. Odstranit přebytečné omítky, dlažby, které byly zasaženy. Pod nimi se nachází často bahno. Je tam mokrá nosná konstrukce. Takže připravit se na to, aby to zdravé, silné, bylo v co nejlepší kondici na zimu,“ nabádá statička. Důležité je podle odborníků nepřestat topit. Voda v objektech bude totiž vysychat postupně – až několik let.

Podíl.
Exit mobile version