Komerční prezentace Aktual.: 22.08.2024 13:00
Brno – Dosud neznámý hrob, který již dříve objevili archeologové pomocí georadaru pod podlahou baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí v Brně, je mladší, než původně odhadovali. Zjistili to při podrobném výzkumu. Současně historici vyzvedli z hrobu v bazilice ostatky Jindřicha z Lipé a podrobí je antropologickému zkoumání. O výsledcích zkoumání dnes odborníci z Muzea města Brna a Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity informovali novináře.
V bazilice je před hlavním oltářem pohřbena královna Eliška Rejčka, v jižní lodi je hrobka Jindřicha z Lipé. Průzkum georadarem objevil další dutinu v severní lodi. „Fakt, že se dosud neznámý hrob nachází ve stejné linii s hroby Elišky Rejčky a Jindřicha z Lipé, nás vedl k úvahám, že půjde o hrob spadající do středověku. Podrobnější průzkum v uplynulém roce ale ukázal, že je mladší, přibližně z doby baroka,“ uvedl vedoucí výzkumného projektu a historik Muzea města Brna Ctibor Ostrý.
Po dohodě s řádem brněnských augustiniánů výzkumníci zvolili k přístupu do dutiny co nejšetrnější metodu, tedy pouze jeden vrt a průzkum pomocí kamery. Úzkým otvorem odebrali také vzorky pro mikrobiologickou analýzu. Na základě nasnímaných dat pak vznikl 3D model hrobky.
„Jedná se o zděnou hrobku s valenou klenbou, kde je zřejmě pohřbeno několik jedinců. Ostatky jsme viděli i s pomocí kamery, tělo bylo zjevně uloženo v dřevěné rakvi, která se postupem let rozpadla. Právě podle fáze rozpadu dřeva, tvaru rakve a použité malty předpokládáme, že hrobka pochází z období baroka, tedy ze 16. až 17. století,“ dodal Ostrý.
Odborníci tak musí znovu pátrat v dobových pramenech po zmínkách o pohřbu v bazilice. Vzhledem k umístění hrobu předpokládají, že by mohlo jít o některou z abatyší cisterciáckého kláštera nebo o člena významné šlechtické rodiny.
Součástí výzkumu v bazilice bylo také vyzvednutí ostatků Jindřicha z Lipé. Jeho hrobka byla objevena v roce 1966 při zavádění parovodního topení pod podlahou kostela. Ostatky byly tehdy vyňaty a podrobeny antropologickému zkoumání, do kostela se vrátily znovu až v roce 1991, nebyly ale pohřbeny na původní místo.
„Ačkoliv jsme měli ústní zprávy, kde se druhotný hrob nachází, přesnou polohu jsme neznali. Museli jsme hrob dohledat archeologickou sondou. Nyní jsou ostatky předmětem antropologického zkoumání, poté je uložíme do původního hrobu a ten odpovídajícím způsobem označíme,“ dodal Petr Vachút z Muzea města Brna.
Spolu s Jindřichem byly v hrobce uloženy také ostatky dalších jedinců, analýza by měla zjistit, zda šlo o jeho příbuzné.