Komerční prezentace Aktual.: 14.01.2025 14:24

Praha – Za poslední dva roky se kvůli inflaci zvýšil odhad nákladů na dokončení pražského vnitřního okruhu asi o 20 miliard na 113 miliard korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní a podle něhož město plánuje zadat dosavadním projektantům zpracování společné dokumentace pro územní a stavební řízení stavby. Ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město v září 2022 požádalo o územní rozhodnutí, nyní však plánuje zažádat o společné povolení, protože v říjnu 2027 vyprší nutný posudek EIA a již ho nepůjde prodloužit.

Situaci městu zkomplikoval stát, protože vyřadil dostavbu okruhu ze zákona o liniových stavbách, které mají ohledně platnosti EIA výjimku. Tím Praze znemožnil platnost klíčového posudku znovu prodloužit, takže na podzim 2027 definitivně vyprší. Pokud do té doby město nezíská alespoň nepravomocné povolení stavby, její příprava se prodlouží až o dekádu. Podle schváleného dokumentu však ani není jisté, že by nové kladné stanovisko magistrát vůbec získal.

Chybějící úsek vnitřního okruhu na severovýchodě metropole bude měřit 11 kilometrů a bude se skládat ze tří staveb. První 2,4 kilometru dlouhá část naváže na Pelc-Tyrolce na tunel Blanka a povede do Libně na křižovatku U Kříže, kde naváže další úsek z Balabenky do Strašnic. Třetí stavbou bude 2,1 kilometru dlouhá Libeňská spojka, která propojí Balabenku s D8 a uleví Zenklově ulici.

Minulé vedení magistrátu nechalo původní projekt upravit tak, aby z větší části vedl tunely. Ty mají tvořit si 8,5 kilometru z celkové trasy. O územní rozhodnutí stavby magistrát požádal v září 2022, řízení dosud neskončilo. Podle dnes schváleného dokumentu navíc zatím úřad rozhodnutí ani vydat nemůže, protože město dosud neschválilo projednávanou změnu, která zanese trasu okruhu do územního plánu.

Magistrát nakonec kvůli časovému tlaku zvolil cestu spojení územního a stavebního řízení, ke které bude nutné zpracovat upravenou dokumentaci. K tomu chce město využít jednacího řízení bez uveřejnění, což zákon umožňuje v případě krajně naléhavých okolností, které zadavatel nemohl předvídat a ani je nezpůsobil. Zároveň Správa železnic plánuje přestavbu pražského železničního uzlu, kterou je nutné se stavbou okruhu koordinovat a která by měla začít příští nebo přespříští rok, uvádí důvodová zpráva k usnesení.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem na Prahu 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou k Barrandovskému mostu a dále po Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. Uvnitř okruhu žije zhruba půl milionu obyvatel. První část okruhu začala fungovat v 80. letech minulého století, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.

Podíl.
Exit mobile version