
Komerční prezentace Aktual.: 10.07.2025 10:07
Praha – Dosah lidí a platforem šířících dezinformace loni v Česku spíše stagnoval, protože postrádaly téma, které by oslovilo širší obecenstvo. Ve své výroční zprávě za rok 2024 to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Dezinformace šíří v Česku převážně domácí aktéři, jejichž motivace je ideová, ale hlavně finanční.
Aktuální vliv šiřitelů dezinformací hodnotí BIS kvůli jejich problémům oslovit nové skupiny a širší obecenstvo jako společensky omezený. „Část společnosti nicméně konzumuje dezinformace pravidelně, což ji činí zranitelnou vůči vlivovým operacím cizí moci,“ píše kontrarozvědka.
Šíření dezinformací je v ČR převážně výsledkem činnosti domácích aktérů. V několika případech BIS zdokumentovala zájem Ruska i Číny o využívání tuzemské dezinformační scény pro prosazování svých zájmů. „Zatímco Čína finančně podporovala média i jednotlivce ochotné šířit výhradně pozitivní obraz Číny s cílem ovlivnit její vnímání českými občany, Rusko se zaměřilo na svoji dlouhodobou strategii spočívající ve snahách využít dění v Česku s cílem podnícení neklidu v české společnosti a i pro účely domácí propagandy,“ píše BIS.
Pro cizí moc je největším úspěchem, pokud se jí ovlivněnou produkci podaří dostat do mainstreamu, dodává BIS. Proti šíření dezinformací vnějším aktérem je potřeba se nekompromisně postavit a využít všechny prostředky k jeho omezení, uvedla kontrarozvědka.
V případě domácích zdrojů pokládá za klíčové disponovat alespoň základními komunikačními kanály k zasaženým osobám. „Jedině důvěryhodná komunikace spojená s konkrétními kroky ve prospěch životních podmínek zasažené populace jsou spolu s celospolečenským vzděláváním způsobilé situaci prospět,“ uvedla BIS.
Dominantní sítí pro šíření a konzumování dezinformací zůstala síť Facebook, nárůst popularity byl zřetelný u komunikačních kanálů, které šíří videa, například YouTube, Telegram a TikTok. Výroční zpráva upozorňuje, že pro část společnosti se sociální sítě staly významným zdrojem informací o světě.
Způsob fungování sociálních sítí má přitom řadu rizikových aspektů, píše BIS. Zmiňuje množství falešných účtů, nedostatek objektivity či nastavení, které silně podporuje vznik závislosti. Pouhý zlomek z obrovského množství dostupného obsahu uživatelům vybírají algoritmy, které usilují o to udržet každého uživatele co nejdéle on-line.