Aktualizace: 18.01.2024 10:59

Praha – Dopravci loni za mýtné na dálnicích a silnicích v Česku zaplatili 14,914 miliardy korun. Meziročně to bylo o 0,41 procenta víc, což představuje nárůst téměř o 61 milionů korun. Loňský rok měl o dva pracovní dny méně než rok 2022, za mírným růstem tedy není větší počet pracovních dnů. V prosinci 2023 stát na mýtném vybral 1,04 miliardy korun, meziročně o 1,24 procenta méně.V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Od března se mýtné sazby v Česku zvýší kvůli poplatkům za emise oxidu uhličitého.

Domácí dopravci loni uhradili 47 procent z celkové částky vybrané na mýtném, zbytek připadá na provozovatele vozidel ze zahraničí, nejčastěji z Polska, Slovenska, Rumunska a Maďarska. Dálnice se na loňském výběru mýtného podílely 89 procenty, dopravci na nich zaplatili téměř 13,22 miliardy korun. Zbylých 1,69 miliardy korun je mýtné za jízdu po zpoplatněných úsecích silnic první třídy.

Loňský prosinec byl stejně jako v roce 2022 měsícem s vůbec nejnižším výběrem mýtného v celém roce. Počet transakcí poklesl v prosinci meziročně o tři procenta na mírně přes 76 milionů. Na konci prosince bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 828.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 650.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K registrovaným vozidlům vydal správce mýtného dopravcům 645.000 palubních jednotek.

Od 1. března budou mýtné sazby v Česku v souladu s evropskou legislativou nově obsahovat také poplatek za emise oxidu uhličitého. Mýtné by se tak mělo zvýšit o deset až 15 procent. Informace o této změně získají dopravci na webu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Roční příjem státu z mýtného je podle ministerstva dopravy kolem 14 miliard korun. Zvýšení mýtného by mohlo státu přinést až dvě miliardy korun navíc.

Od počátku března také přestane platit osvobození od zpoplatnění pro vozidla poháněná elektrickou energií nebo vodíkem s přípustnou hmotností nad 4,25 tuny. Tato vozidla musí být nově standardně registrovaná a vybavená palubní jednotkou. Budou se ale do systému elektronického mýtného dále registrovat jako osvobozená a budou muset mít příslušnou palubní jednotku.

Satelitní mýtný systém CzechToll oslavil 1. prosince čtvrtý rok fungování. Za 49 měsíců v provozu bylo od 1. prosince 2019 jeho prostřednictvím předepsáno na mýtném více než 56 miliard korun. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny přesahuje 1,15 miliardy korun. Ředitel společnosti Petr Chvátal odhaduje celkovou výši mýtného vybraného v letošním roce na zhruba 15 miliard korun.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.