
Komerční prezentace Aktual.: 13.05.2025 15:18
Brusel – Mluvčí Evropské komise potvrdil, že dopis českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi s žádostí o odklad podpisu smlouvy o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany není právně závazný. Mluvčí Thomas Regnier dnes před novináři zároveň prohlásil, že místopředseda Evropské komise Stéphane Séjourné jeho napsáním jen dělal svou práci, kterou je ochrana vnitřního trhu EU. Francouzský místopředseda komise odpovědný za prosperitu a průmyslovou strategii požádal v dopise datovaném 2. května o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany.
„Máte výkonného místopředsedu odpovědného za ochranu vnitřního trhu, který se v této pozici obrací na členský stát. Dělá svou práci,“ uvedl mluvčí EK na adresu Séjourného.
Dodal, že nyní probíhá předběžné posuzování celé věci a není možné předjímat, jaké budou další kroky. V dopise od Séjourného se hovoří i o možném následném zahájení hloubkového vyšetřování.
Mluvčí také zopakoval, že české straně příslušné orgány komise poslaly žádost o informace už v únoru, ale neobdržely dosud žádnou odpověď. Dotazy byly elektronicky poslány 12. února české společnosti ČEZ a jihokorejské společnosti KHNP, plyne z informací ČTK. Odpověď ale přišla pouze od KHNP.
„Dopis byl adresován na EDU II, české úřady žádný dopis od DG Grow 12. února neobdržely, nepřísluší nám to komentovat,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše společnost Elektrárny Dukovany II dopis nedostala. „Takový dopis od Evropské komise nikdy nepřišel,“ řekl ČTK.
Unijní exekutiva podle mluvčího komise Regniera nyní prověřuje, zda korejské společnosti KHNP, která tendr vyhrála, nebyly poskytnuty zahraniční subvence, jež mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Podpis finální dohody k Dukovanům zablokoval v minulém týdnu předběžným opatřením i Krajský soud v Brně na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která v jaderném tendru neuspěla.
Mluvčí EK dnes zopakoval, že celý proces začal, když francouzská EDF podala loni v říjnu stížnost k Evropské komisi. Unijní exekutiva následně zahájila předběžný přezkum týkající se dodržování nařízení o zahraničních subvencích (FSR) narušujících vnitřní trh z roku 2022. „V rámci tohoto předběžného posouzení byl zaslán dopis, formální žádost o informace podle FSR ze strany útvarů komise dotčeným stranám, včetně skupiny ČEZ. Na tento dopis komise nikdy nedostala odpověď,“ uvedl dnes mluvčí EK Regnier.
Proces předběžného posouzení unijní exekutiva podle něj obvykle nekomentuje. Může mít podobu dopisu, telefonátu, ale i dvoustranného setkání.“Spolupracujeme s naším průmyslem, spolupracujeme s našimi členskými státy a obvykle se k tomuto předběžnému hodnocení nikdy nevyjadřujeme, dokud nedojdeme k závěru,“ prohlásil mluvčí. „Potřebujeme mít úplný obraz, než se rozhodneme, zda přijmout další opatření, nebo ne,“ dodal v odpovědi českým novinářům v Bruselu.
Na kontrakt s KHNP se podle MPO nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích
Na kontrakt se společností KHNP na výstavbu Dukovan (tzv. EPC kontrakt) se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích. Česko je zároveň připraveno poskytnout Evropské komisi veškerou potřebnou součinnost. Ve své odpovědi na dopis francouzského eurokomisaře Stéphana Séjourného to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Tu MPO zveřejnilo na svých webových stránkách. Francouzský místopředseda komise odpovědný za prosperitu a průmyslovou strategii požádal v dopise datovaném 2. května o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany.
„Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček ve své odpovědi francouzského eurokomisaře Séjourného ujistil, že je Česko připraveno poskytnout Komisi veškerou potřebnou součinnost. Zároveň uvedl, že se podle expertního názoru MPO na EPC kontrakt se společností KHNP nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích. A to jak kvůli povaze samotného kontraktu, tak i proto, že výběrové řízení bylo zahájeno ještě před datem účinnosti tohoto nařízení,“ uvedlo MPO.
Podle dopisu Vlčkovi komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Dopis Vlček i předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pondělí označili za zdvořilostní, nikoliv za oficiální stanovisko komise. Že není právně závazný, následně potvrdila i Evropská komise.
Dopis odeslal Séjourné Vlčkovi ještě předtím, než Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která v jaderném tendru neuspěla. Soud opatřením podpis finální dohody s korejskou KHNP k Dukovanům zablokoval. V rámci předběžného přezkumu komise podle dopisu požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace.
„Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise již 27. února a od té doby nedostala žádnou reakci. Co se týče žádosti Komise na ČEZ, respektive společnost EDU II, jak již společnost ČEZ uvedla, nebyla odeslána generálnímu řediteli společnosti Dukovany II Petru Závodskému ani žádné jiné relevantní osobě, ale na nepoužívaný obecný firemní e-mail. Tato žádost také nebyla doprovázena a následována žádnou další komunikací. EDU II odešle svou odpověď v následujících dnech,“ uvedlo v dnešní reakci MPO.
KHNP loni uspěla v jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.