Aktualizace: 2.03.2024 14:22

Praha – Členové jednotky dobrovolných hasičů Prahy 1 dnes trénovali stavbu protipovodňových zábran kolem paláce Žofín na Slovanském ostrově. Praha 1, která ostrov spravuje, si vlastní protipovodňový systém z plechových zábran sloužící k ochraně památkově chráněného paláce pořídila v roce 2005 a jeho nasazení trénuje zhruba každé dva roky.

„Je to v podstatě uzavřený dvorec,“ vysvětlil princip ochrany Žofína místostarosta sboru dobrovolných hasičů Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). V případě povodní to podle něj znamená, že skupina hasičů zůstane po dostavbě uzavřena uvnitř na prostranství kolem paláce. Na sestavení zábran dnes účastníci začali pracovat v 08:00 a dokončili je v 10:40, cvičení se celkem zúčastnilo 64 lidí.

Materiál ke stavbě zábran se skladuje přímo na ostrově v podzemním prostoru, čímž se liší od celoměstského mobilního systému, který se v případě povodní rozváží ze skladu v Dubči. Systém na ostrově zahrnuje také uzavíratelné šachty pro vzduchotechniku a tři studně, do kterých odtéká srážková voda. Ta se poté přečerpává ven, k čemuž slouží dieselgenerátor.

Zábrany kolem Žofína se liší od celoměstského mobilního protipovodňového systému, který spravuje magistrát. Ten je složen z úzkých hliníkových hradidel montovaných na sebe. Na Slovanském ostrově se využívají jednolité plechové desky. „Systém je to náročnější, ale úspornější na uložení,“ řekl Dvořák.

Během stoleté povodně v roce 2002 zaplavila voda z Vltavy celý Slovanský ostrov. Palác Žofín byl vážně poškozen, škody na něm se vyšplhaly na 46 milionů korun. Celkově napáchala velká voda v Praze 1 škody za 400 milionů korun. Při velké vodě v roce 2013 voda ostrov nezaplavila.

Pražský magistrát vložil od roku 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Město nechalo vybudovat asi 20 kilometrů zábran a vrata uzavírající Čertovku, na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město postupně obnovuje i potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím nevyřešena je ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce. Letos plánuje magistrát podle radního města Michala Hrozy (TOP 09) posílit protipovodňovou ochranu v oblasti Josefova.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.