Aktual.: 4.05.2025 12:53

Berlín – Budoucí německý ministr vnitra Alexander Dobrindt chce po středečním nástupu do funkce ihned nařídit přísnější odmítání migrantů a zvýšení kontrol na hranicích. Řekl to deníku Bild. „Čísla nelegální migrace musí klesnout. Pro úspěch lidskosti i pořádku je nutná kontrola, jasnost a důslednost. Připravujeme národní a evropská rozhodnutí, abychom toho dosáhli,“ prohlásil politik bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU).

„Budou posíleny hraniční kontroly a zvýší se navracení uprchlíků. K žádnému uzavírání hranic nedojde,“ uvedl Dorbrindt ke svým prvním krokům v nové funkci.

Odmítání migrantů na hranicích chce přitom nová německá vláda koordinovat se sousedními zeměmi. Merz proto ještě před nástupem do funkce jednal s vrcholnými představiteli sousedních států včetně Česka.

Spolková policie má již teď na hranicích dlouhodobě nasazeno 11.000 policistů. Nyní se jich několik tisíc přidá jako posila, uvedl Bild. Spolkové země kromě toho posílají posily do příhraničních oblastí.

Thomas Strobl (CDU), ministr vnitra Bádenska-Württemberska, Bildu sdělil, že zemská policie „opět výrazně zvýší kontroly v příhraničí“. Policie této spolkové země se podílejí zejména na zesílených silničních kontrolách v podhůří u hranic se Švýcarskem.

Kromě toho se podle Bildu zintenzivňuje letecký dohled. Ten spočívá v nasazení vrtulníků pro monitorování tras používaných pašeráky v blízkosti hraničních kontrol.

Konzervativní unie CDU/CSU budoucího spolkového kancléře Friedricha Merze a koaliční sociální demokraté (SPD) se dohodli, že zpřísní migrační a azylovou politiku země. Chtějí mimo jiné častěji odmítat migranty přímo na hranicích, a to i když budou chtít podat žádost o azyl.

V programu má příští německá vláda také zefektivnění deportací a začít chce vyhošťovat i do Sýrie a Afghánistánu. V úterý Merz rovněž řekl, že jeho vláda bude na úrovni Evropské unie podporovat mnohem restriktivnější migrační politiku.

Německo kvůli nelegální migraci kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září se spolková policie objevila také na hranicích s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem, a kontroluje tak více či méně intenzivně celou německou pozemní hranici. Německo je přitom členem takzvaného schengenského prostoru volného pohybu, v němž by na vnitřních hranicích kontroly být neměly.

Podíl.