Tresty od podmínek po deset let vězení uložil soud v Liberci sedmi obžalovaným v mezinárodní kauze pašování drog. Některé potrestal navíc i peněžitým trestem a rozhodl i o zabavení jednoho domu. Obžalované firmě AMC Motors, která už nevykonává žádnou činnost, uložil trest zrušení právnické osoby. Navíc jí zabavil jedno nákladní a tři osobní auta a přes osmnáct milionů pašovaných cigaret. Součástí obžaloby totiž bylo i trestní stíhání za dovoz cigaret s daňovým únikem přes čtyřiaosmdesát milionů korun. Rozsudek soudu není pravomocný.

Přes libereckou větev mezinárodního drogového gangu směřovala do dalších států v Evropě podle zjištění policie více než tuna kokainu a 3,5 tuny hašiše. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu.

Verdikt soudu není pravomocný, na místě se většina obžalovaných odvolala a zbývající si ponechali lhůtu, stejně jako státní zástupkyně. Pro obžalované navrhovala tresty vězení od 8,5 roku do 17 let. Obhájci žádali pro všechny zproštění obžaloby, vinu všichni obžalovaní popírali.

Hlava gangu Kováč je na útěku

Rozsudek se netýkal hlavních aktérů liberecké větve mezinárodního gangu. Za hlavního organizátora obžaloba považuje Viléma Kováče, který je na útěku a soud ho vyloučil k samostatnému projednání. Další dva jeho nejbližší spolupracovníci uznali vinu a soud jim trest uložil již dříve. Michala Černého, který zajišťoval přepravu a uskladnění narkotik, potrestal devíti roky vězení a kurýra Jana Chalupu vězením na 7,5 roku.

Právě jejich výpovědi patřily podle soudce Richarda Skýby mezi hlavní důkazy proti ostatním obžalovaným. „Dále tam bylo sledování těch věcí, cigarety byly zajištěny, samozřejmě sledování těch osob, respektive vozidel, odposlechy a také právní pomoc z ciziny,“ dodal soudce.

Nejpřísnější trest, deset let vězení, soud uložil bratrům Markovi a Zdeňkovi Milatovým. Podle obžaloby se podíleli například na zajištění celních dokladů pro přepravu zhruba tuny hašiše, kterou měl dostat gang z Litvy.

Na osm a čtvrt roku poslal soud do vězení Kováčovu družku Veroniku Červeňovou a také Pavla Bouška za legalizací výnosů z trestné činnosti. Boušek se u soudu marně hájil tím, že šlo vůči Kováčovi a jeho družce o dvě půjčky v souhrnu za 6,5 milionu korun. Odsouzen byl Boušek také za to, že prostřednictvím úplatku získal od nezjištěného celníka či policisty jménem Aleš informace o chystaném zátahu na Kováče, který díky tomu uprchl.

Majitel vydavatelství Mladá fronta je ve vazbě

Vazebně stíhaný Boušek je známý i jako majitel vydavatelství Mladá fronta, které je v insolvenci. Jako jediný akcionář vydavatelství je Boušek zapsán v obchodním rejstříku od července 2020. Vydavatelství Mladá fronta vydávalo ekonomický týdeník Euro, několik dalších časopisů nebo knihy, v konkurzu je od září 2021. Vydavatelství původně vlastnil podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů.

Z dalších obžalovaných soud v Liberci pětiletým vězením potrestal Arnošta Kučeru, a to za pomoc s uskladněním pašovaných cigaret. Otci a bratrovi již dříve odsouzeného Michala Černého soud uložil podmíněné tresty. Z činnosti gangu neměli podle soudu žádný prospěch.

Podíl.