Aktual.: 27.07.2025 07:55

Praha – Do říjnových sněmovních voleb by se mohly přihlásit tři desítky stran a hnutí, které se zatím ohlásily úřadu pro kontrolu financování volební kampaně. Počet je podobný jako před minulými volbami před čtyřmi lety, do nichž se ale nakonec nominovalo jen 22 uskupení. Lhůta pro předložení kandidátních listin skončí v úterý v 16:00.

Volební účty má podle seznamu Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí zatím nahlášeno 26 stran a hnutí a Spolu jako jediná přiznaná koalice, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Kromě ní by podle volebních modelů měli místa ve Sněmovně obhájit Starostové a Piráti, stejně jako opoziční hnutí ANO a SPD, na jehož kandidátkách jsou i zástupci stran Trikolora, Svobodní a PRO.

Díky podobnému propojení v rámci uskupení Stačilo! by se do Sněmovny mohli podle průzkumů po čtyřech letech vrátit komunisté a sociální demokraté. Na společný úspěch v loňských evropských volbách naopak zřejmě nenavážou strana Motoristé sobě a hnutí Přísaha, které tentokrát kandidují odděleně a podle posledních modelů se pohybují pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory.

K nováčkům patří liberálně pravicová strana Voluntia, kterou založili bývalí členové Svobodných kvůli posunu této strany ke konzervatismu a nacionálním postojům. Podobně vznikla strana Vize 2025 v čele s bývalou místopředsedkyní hnutí Přísaha Karolínou Kubiskovou. Na svém webu se představuje jako uskupení „pro děti, rodiče a prarodiče“. Za liberální proevropskou stranu Volt Česko při její premiéře ve sněmovních volbách pak kandiduje bývalý místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa.

Novým je i hnutí SMS – Stát Má Sloužit (SMSka), jehož předseda Karel Leškovský před šesti lety neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu za Stranu nezávislosti ČR. Hnutí, které se na webu prezentuje jako liberální a středopravicové, nedávno nabídlo spolupráci sociálním demokratům, kteří nebyli spokojeni s volebním propojení jejich strany s KSČM.

Dvouleté fungování má za sebou Hnutí občanů a podnikatelů (HOP Hydra), jehož vznik byl iniciován ze strany nevládní organizace Asociace za práva občanů a podnikatelů. Předloni vzniklo i hnutí Jasný Signál Nezávislých (JaSaN), které vede energetický expert Vladimír Štěpán. Prezentuje se jako středové uskupení se sociálním zaměřením, které chce podporovat rozvoj domácího průmyslu a zemědělství.

Loni bylo založeno Hnutí Generace po dovršení plnoletosti jeho předsedy Daniela Krutého. Hnutí je tvořeno převážně mladými lidmi, některým jeho představitelům ještě nebylo 21 let, a proto nemohou ve volbách kandidovat. Během kampaně budou sbírat podpisy pod petici, která žádá snížení věku pro kandidaturu na 18 let.

Hnutí Správný stát (dříve Hnutí Dobrých Proměn) na svém webu oznámilo, že si sice stejně jako hnutí Referendum – hlas lidu založilo volební účet, finanční dary ale nechce. Podpoří totiž pouze kandidáty dalších uskupení, kteří s nimi uzavřou předvolební smlouvu. Hnutí před čtyřmi lety do Sněmovny neúspěšně kandidovalo pod názvem Prameny. Do sněmovních voleb by chtěla zasáhnout i Agrární demokratická strana, která se po deseti letech letos v březnu přejmenovala na OSVČ.

Volební účet nahlásili také matadoři volebních klání z Koruny České, Demokratické strany zelených, ČSSD – České suverenity sociální demokracie, Moravského zemského hnutí nebo strany Levice. Nechybí také anarchokapitalistická strana Nevolte Urza.cz. V seznamu naopak schází Volte Pravý Blok aktivisty a bývalého disidenta Petra Cibulky.

Pro menší a regionální strany představují sněmovní volby obvykle hlavně příležitost zviditelnit se během předvolební kampaně v rámci zákonem vymezeného prostoru vysílání České televize a Českého rozhlasu.

Podíl.