Aktual.: 18.02.2025 20:06

Praha – Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár údajné vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čarou, řekl v Praze na tiskové konferenci po jednání se svým českým protějškem Janem Lipavským (nestr.). Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Sdělila to ČTK. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval.

V odpoledním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál nicméně Blanár ještě v reakci na žádost Černochové o omluvu zopakoval, že výrok pronesla. Opět ale neupřesnil, kde výrok zazněl. Server Blesk ale uvedl, že se Blanár za vyjádření o Černochové omluvil. Údajně si ministryni spletl s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

Slovenský premiér Robert Fico na začátku února opět obvinil ČR z toho, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Premiér Petr Fiala (ODS) a Lipavský tehdy jeho tvrzení odmítli.

Blanár jako příklad vměšování uvedl vyjádření Černochové v situaci, kdy nová vláda a parlament, které vzešly z loňských voleb na Slovensku, měnil zákon o slovenské televizi. „A paní Černochová to komentovala takovým způsobem, že jestli projde tento zákon o slovenské televizi, tak to bude vlastně propagandistický nástroj, parafrázuji, Roberta Fica pro dělání politiky na Slovensku,“ řekl Blanár. Bylo to podle něj za čárou. „My také nekomentujeme a nebudeme komentovat zákony, které přijímá České republika,“ dodal.

„Je velice neprofesionální a hloupé, pokud se nejvyšší představitel diplomacie, v tomto případě ministr zahraničí Slovenska, pustí do osočování kohokoli s odvoláním se na výrok, který daná osoba nikdy neřekla,“ uvedla v reakci pro ČTK Černochová. „Žádám proto pana ministra, ať sdělí, kde jsem výrok pronesla, nebo ať se omluví,“ dodala.

 

„Vycházím z toho, co mám v podkladech, a to vyjádření jednoduše zaznělo,“ řekl Blanár Radiožurnálu v reakci na žádost Černochové o omluvu. Server Blesk však uvedl, že Blanár odpoledne poskytl Blesku rozhovor, v němž se za předchozí vyjádření o Černochové omluvil. Podle svých slov si Černochovou popletl s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

„Já se chci při této příležitosti, pane redaktore, omluvit paní ministryni obrany Černochové, protože jsem si spletl jméno. Když se mě dnes ptal jeden z vašich kolegů na tiskové konferenci, jestli bych mohl uvést nějaký příklad, já jsem se tomu bránil, ale uvedl jsem příklad paní Markéty Pekarové, která komentovala změnu našeho zákona o Slovenské televizi. A proto se chci při této příležitosti omluvit paní ministryni obrany Černochové, protože jsem si popletl jména,“ řekl Blanár Blesku.

Pekarová Adamová loni v červenci po schůzce nejvyšších českých ústavních činitelů na Pražském hradě na tiskové konferenci uvedla, že vztahy se Slovenskem jsou pro ústavní činitele prioritou, při jednáních je ale namístě i upřímnost při reflexi dění na Slovensku. „Nicméně tohle úzké přátelství a spojenectví nám umožňuje být k sobě asi ještě upřímnější, než je jinak běžné, a reflektovat, co se na Slovensku děje,“ řekla. Mluvím za sebe a musím říci, že jsem znepokojena,“ řekla tehdy. „Narážela zřejmě na to, že slovenská vládní koalice zrušila veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska a nahradila ji novou institucí, která podle slovenské opozice bude vůči Ficově vládě loajální,“ uvedl tehdy server Novinky.

Lipavský se na tiskové konferenci Černochové zastal. „Byla to ona, která nedávno pronesla výrok ‚Slováci byli vždy nejlepší spojenci‘,“ řekl. Zmínil také obrannou spolupráci mezi oběma zeměmi.

Česká vláda loni v březnu přerušila česko-slovenské mezivládní konzultace kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Fiala dříve řekl, že k obnovení konzultací nejsou ani podmínky, ani důvod. Příčinou jsou nynější zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády v čele s Ficem, například jeho nedávné jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Lipavský dnes řekl, že v tuto chvíli nemá informace, že by se mezivládní jednání připravovali.

„V Česku máme svobodu slova, to znamená, každý může vyjadřovat své různé názory, hodnocení. Úplně stejně se vyjadřujeme na adresu USA, Německa,“ uvedl dnes Lipavský v reakci na vyjádření slovenského prezidenta Petera Pellegriniho, podle kterého se Slovensko stává součástí předvolební kampaně a je zneužívané českými politiky. Podle Lipavského je potřeba mít určitou míru nadhledu, pokud se to objevuje od lidí, kteří nejsou součástí vlády a nereprezentují vládní politiku.

„Věřím, že jsme dneska jasně demonstrovali na celé řadě otázek praktické spolupráce, že skutečně na vztahu mezi Českem a Slovenskem pracujeme, tak se tím nenechme znervózňovat,“ dodal.

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání se svým protějškem Jurajem Blanárem v Praze. Debaty o vyslání vojáků jako jedné z forem bezpečnostních záruk pro Ruskem napadenou zemi předcházely pondělnímu pařížskému summitu několika evropských lídrů, shoda mezi zeměmi ale zatím nepanuje. Slovensko podobný krok odmítlo.

Právě pondělní jednání v Paříži bylo také jedním z témat dnešního jednání šéfů diplomacií, stejně jako bezpečnostní konference v Mnichově, která se uskutečnila minulý týden. Evropští lídři se v pondělí shodli mimo jiné na nutnosti zvýšit výdaje na obranu.

„Opravdu nechci spekulovat o nějakém vysílání vojáků nebo jednotek na Ukrajinu. Vůbec nevíme, jaké potenciální mírové uspořádání, jaké by byly garance jednotlivých aktérů. Takže jsem maximálně v tomto zdrženlivý a veřejně na toto téma nespekuluji,“ řekl dnes Lipavský.

„Náš postoj je úplně jasný. Slovensko nevyšle svá vojska na území Ukrajiny,“ uvedl Blanár. Následné kroky podle něj budou záležet na vývoji diskuse o míru a o garanci bezpečnostních záruk Ukrajině a dalším aktérům, což by podle ministra mohlo být zajištěno z úrovně Rady bezpečnosti OSN.

Rusko podle Lipavského vede proti Evropě různé sabotáže a informační válku, je nutné se tomu umět bránit. Ukrajina zároveň podle ministra potřebuje mít co nejlepší výchozí pozici, aby byla silná, dokázala se bránit, a proto je potřeba ji podporovat vojensky, politicky i humanitárně, míní.

Blanár poznamenal, že slovenská zahraniční politika je jasná, čitelná a suverénní. Konflikt na Ukrajině podle něj nemá vojenské řešení, měl by se řešit diplomaticky. Slovensko podle ministra podporuje jakékoli mírové iniciativy a mohlo by hostit přípravné jednání o míru, podotkl.

Britský premiér Keir Starmer v neděli večer uvedl, že je připraven vyslat vojáky na Ukrajinu, pokud to bude nutné. Podobně se vyjádřilo Švédsko, které vyslání svých vojáků po nastolení míru „nevylučuje“. Naopak polský premiér Donald Tusk zopakoval, že jeho země své vojáky na Ukrajinu nevyšle. Spojené státy daly už dříve najevo, že posílat vojáky na Ukrajinu nemíní. Podle německého kancléře Olafa Scholze je diskuse v této fázi naprosto předčasná a není na ni vhodná doba. Podobný postoj podle agentur vyjádřili i španělský premiér Pedro Sánchez či šéfka italské vlády Giorgia Meloniová.

Blanár s Lipavským komentovali také dnešní rozhovory mezi Spojenými státy a Ruskem v saúdském Rijádu. „Pokud budeme dělat takové kroky, které nás učiní relevantními, tak se ta jednání bez nás neobejdou,“ řekl Lipavský. V zájmu Česka je podle něj posilovat vyjednávací pozici Ukrajiny, za společný jmenovatel všech debat v Evropě označil nutnost navyšovat výdaje na obranu.

„Myslím si, že je žádoucí udržet Spojené státy co nejblíže k Evropě. Ale my nevíme, jaká jsou východiska jednání USA s Ruskou federací. My jsme nebyli konzultováni vůči těmto jednáním, takže já ani nedokážu říct, jaký budou mít vztah k tomu, co se odehraje potom v Evropě,“ řekl.

„Pokud budeme dostatečně silní, tak to nebude o nás bez nás,“ dodal Lipavský s odkazem na mnichovskou dohodu z roku 1938. Hlavním poučením podle něj je, že se hranice v Evropě nemají měnit silou. Podle Blanára měla EU dost prostoru na to, aby začala mírová jednání, ale nevyužila ho. Srovnání s Mnichovem 1938 odmítl. „My nejsme v pozici oběti, my nejsme součástí konfliktu, v konfliktu je Ukrajina,“ podotkl. Ukrajina podle něj bude a musí být za jednacím stolem. EU pak musí být za stolem také, ve fázi, do které patří, dodal.

Podíl.