Aktualizace: 22.02.2024 22:51

Praha – V Praze dnes za nadšení příznivců po roce zahrála britská kapela Depeche Mode. V rámci turné k albu Memento Mori vystoupila ve vyprodané O2 areně, kam se podle pořadatelů vměstnalo přibližně 15.000 lidí. Na stejném místě se druhý koncert uskuteční v sobotu. Dnešní show měla podobnou dramaturgii jako vystoupení Depeche Mode v Praze Letňanech loni 30. července, na kterou dorazilo přes 60.000 fanoušků. Po úvodu v podobě reprodukované instrumentální melodie Speak to Me koncert opět otevřela píseň My Cosmos Is Mine z nového alba Memento Mori a večer vyvrcholil skladbou Personal Jesus z alba Violator z roku 1990.

K největší pražské koncertní hale již několik hodin před začátkem koncertu směřovaly tisíce fanoušků různých generací, mnozí v kultovním černém oblečení. Někteří pamatovali první vystoupení Depeche Mode v Praze, které se uskutečnilo 11. března 1988 ve sportovní hale na Výstavišti (tehdejším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka). „Bylo mi sedmnáct a na to, že jsem tam byl, nikdy nezapomenu. Od té doby jsem ‚Depešáky‘ viděl několikrát, ale tohle první setkání bylo v vzhledem k atmosféře prvního takhle velkého koncertu v komunistickém Československu nejlepší,“ vzpomínal ve frontě před halou starší muž.

Nadšenému obecenstvu, které znalo většinu písní, nabídli Depeche Mode nejúspěšnější skladby téměř ze všech svých alb. Včetně nového Memento Mori, z něhož vedle My Cosmos Is Mine vybrali Ghosts Again a Wagging Tongue. Nové album Depeche Mode již propagují bez klávesisty Andrewa Fletchera. Jeden ze zakládajících členů skupiny zemřel v květnu 2022 v 60 letech. Kapela mu dnes věnovala píseň Behind the Wheel.

Z nahrávky Construction Time Again, kterou před 40 lety začalo jejich temnější hudební období, zahráli Depeche Mode na pozadí bohaté projekce skladbu Everything Counts. Desku Violator označovanou za jednu z nejlepších, které skupina kdy vytvořila, reprezentoval také hit Enjoy the Silence. Album Songs of Faith and Devotion charakteristické prvními experimenty Depeche Mode s rockovou hudbou zastoupila skladba I Feel You.

Většinu písní odzpíval Dave Gahan, ale třeba interpretace akustické verze Strangelove se chopil kytarista a producent Martin Gore.V přídavku diváci aplaudovali hitům Just Can’t Get Enough z debutové desky Depeche Mode Speak & Spell nebo Never Let Me Down Again pocházející z jejich úspěšného alba Music for the Masses.

V roli předkapely se představil projekt The Humanist, za kterým stojí britský multiinstrumentalista, skladatel a producent Rob Marshall. Na eponymním debutovém albu The Humanist z roku 2020 hostuje mnoho známých zpěváků, mezi nimi v písni Shock Collar i Dave Gahan.

V pražské O2 areně vystoupí Depeche Mode ještě 24. února. Dnešní i sobotní koncert provázejí v Praze přidružené akce. V rámci Depeche Mode Weekender se mohou 23. února fanoušci v klubu Futurum setkat s producentem Timem Simenonem, který s Depeche Mode nahrával album Ultra. V sobotu odpoledne se koná společné setkání příznivců na Křižovnickém náměstí a v ten samý den vše uzavře noční párty v klubu Roxy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.