Na některých místech v tuzemsku se objevují žluté popelnice a kontejnery, do kterých je možné kromě plastů vhazovat i plechovky. Česká asociace odpadového hospodářství to už loni objednávala a dojednávala s obcemi i příslušnými firmami. Do budoucna by na společný sběr kovů a plastů lidé měli mít k dispozici až půl milionu kontejnerů a popelnic.

Možnost vhazovat plechovky do žlutých kontejnerů má zjednodušit a navýšit třídění odpadu. „Je to cesta směrem k občanům. Musíme zajistit, aby třídění plastových obalů a plechovek bylo co nejkomfortnější, nejdostupnější. Chceme se přizpůsobit jejich potřebám tak, jak to dnes znají. Ty žluté nádoby, kterých je v Česku půl milionu, nám přijdou jako nejdostupnější řešení. A kombinace plast a kov nebo plechovky není žádnou velkou komplikací v rámci mechanismu třídění,“ míní místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal (nestr.).

Podle mluvčí Iniciativy pro zálohování Kristýny Havligerové je částečně dobře, že k tomuto třídění bude docházet. Podle ní nicméně systém není připravený a domluvený – nádoby nejsou označené a chybí komunikace, míní. „Ale především následně není připravená infrastruktura. Máme tu nějakých 130, 140 třídících linek, pouze nějakých deset umí separovat kov, pouze osm hliník, zbytek jsou ruční třídičky, které nejsou efektivní,“ varovala.

Velká část materiálu tak podle ní stejně skončí na skládce, ve spalovně nebo v přírodě nevyužita. „Je to materiál, který kdyby byl v zálohovém systému, kdy se skutečně vysbírá, (..) tak se zhodnotí a ta hodnota bude spolufinancovat ten systém, jako je to na Slovensku,“ nastínila.

Podle Drahovzala bude změna technologií na linkách probíhat postupně. „To nejde ze dne na den, musí se samozřejmě logicky modernizovat. To už je otázka investic zejména soukromého sektoru, který samozřejmě čeká i na nějakou pobídku ze strany státu a hlavně na jisté právní prostředí,“ poznamenal.

Také ministerstvo životního prostředí, které sběr plechovek podporuje, už loni v prosinci upozorňovalo, že v Česku je pouze několik moderních linek, které takový odpad efektivně dotřídí. „Bez nějakého posunu v technologiích opravdu hrozí, že se to efektivním způsobem nevytřídí,“ řekl tehdy šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj by řešením mělo být zálohování PET lahví a plechovek. S návrhem už souhlasila vláda a teď čeká na projednání ve sněmovně.

Podíl.
Exit mobile version