Aktualizace: 26.01.2024 11:00

Praha – V historické budově Národního divadla v Praze se dnes dopoledne začali scházet lidé na poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou. Oblíbená divadelní a filmová herečka zemřela 13. ledna ve věku 85 let. Už hodinu před obřadem, který začne v 11:00, stála fronta zájemců od divadla ke křižovatce na nábřeží. Přicházejí přátelé, kolegové, někdejší studenti Hlaváčové z DAMU i veřejnost, podle zpravodaje ČTK už dorazil také prezident Petr Pavel. Mají možnost položit květiny a poklonit se před rakví. Rozloučení připravilo Národní divadlo ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech. Na obou scénách ztvárnila Hlaváčová desítky dramatických i komediálních rolí. Hrála také ve filmech, televizních a rozhlasových inscenacích, prosadila se v dabingu. Poslední roky žila kvůli nemoci v ústraní.

Na zesnulou herečku v projevu zavzpomíná generální ředitel Národního divadla Jan Burian a herci Taťjana Medvecká, Emília Vášáryová a Ivan Trojan. Součástí pietní akce bude recitace Petra Kostky z díla Jaroslava Seiferta. U rakve budou stát čestnou stráž herci. Během obřadu se budou promítat fotografie a videoukázky z bohaté kariéry Hlaváčové, na konci má zaznít státní hymna.

Pražská rodačka Hlaváčová patřila k nejvýraznějším českým herečkám poválečné éry. Během své bohaté kariéry zvládala komedie i dramata v divadle i filmu, diváci si ji pamatují také z řady televizních inscenací a seriálů. Díky svému zajímavému a kultivovanému hlasu se výrazně prosadila i v dabingu a rozhlase. Své herecké zkušenosti předávala studentům herectví na DAMU. Členkou činohry Národního divadla byla Hlaváčová v letech 1965 až 1990, poté byla 20 let v angažmá Divadla na Vinohradech.

V březnu 2013 Hlaváčová převzala Thálii za celoživotní mistrovství. V roce 2012 získala Cenu Františka Filipovského za nejlepší ženský výkon v dabingu, o tři roky později obdržela stejnou cenu za celoživotní herecké mistrovství v tomto oboru.

Hlaváčová, která se v posledních letech potýkala s Parkinsonovou chorobou, žila na sklonku života v ústraní. V jejím prvním manželství s kolegou Jiřím Michným se narodila dcera Tereza. Jejím druhým mužem byl herec Luděk Munzar, který zemřel před pěti lety. Úspěšný herecký pár měl dceru Barboru, která je rovněž úspěšnou herečkou.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.