Aktualizace: 22.02.2024 13:16

Praha – Do programu 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se promítne 100. výročí smrti Franze Kafky. Festival konaný od 23. do 26. května na pražském Výstavišti nebude v letošním ročníku mít jako čestného hosta jednu konkrétní zemi, ale bude jím projekt Das Buch – německojazyčná literatura. Vedle prezentace literatury Německa, Rakouska a Švýcarska bude pokračovat program podporující dětské čtenářství. Sekce Literatura jako hlas svobody poskytne prostor těm, kteří svobodně mluvit nemohou. ČTK o tom za pořadatele informovala Pavla Umlaufová.

Kafka (1883–1924) je jedním z klíčových autorů kulturního světa 20. století. Jeho romány, příběhy a korespondence byly přeloženy do desítek jazyků, jeho dílo a život se staly předmětem četných monografií a odborných studií. Kafkovo literární dílo ovlivnilo nejen další spisovatele, ale postupně zasáhlo mnoho různých oblastí kultury jako film, hudbu a výtvarné umění. Program věnovaný Kafkově výročí se bude zaobírat jeho tvorbou i inspiracemi, které z ní vycházejí.

„Německojazyčná literatura u nás má díky společně připravované prezentaci Das Buch již tradičně silné zastoupení. Letošní kafkovské výročí bylo impulzem, abychom tuto dlouholetou spolupráci vypíchli statutem čestného hosta. Kafka je ideálním pojítkem německého jazyka a Prahy,“ uvedl ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer.

Návštěvníky veletrhu projekt Das Buch seznámí s německy psanou beletrií, komiksem, dětskou literaturou, ale i filozofickými a publicistickými texty. Tematicky se zaměří na počiny a tendence reflektující současný stav společnosti a odrážející specifické vazby Česka na sousední země. Zahájení obstará koncert Kafka Bandu, kapely zhudebňující Kafkovy texty.

Odkaz pražského německy píšícího spisovatele se odráží rovněž ve vizuálu od grafického studia Pavla Fuksy, rozostřeném broukovi z povídky Proměna, a také v mottu letošního ročníku. Tím je Kafkův citát „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás“. Se jménem Franze Kafky, ale i dalších významných českých literátů, se návštěvníci setkají také v nových názvech programových sálů.

„Chceme připomenout, že máme nobelistu Jaroslava Seiferta i prezidenta literáta Václava Havla. Sál, kde se představuje sci-fi a fantasy, nese jméno Karla Čapka, který poprvé použil slovo robot. Drze se hlásíme i k těm, o nichž se vede nekonečný spor, jak moc patří do české literatury, tedy ke Kafkovi i Kunderovi,“ podotkl Auer.

V doprovodném programu nebude ani letos chybět sekce Literatura jako hlas svobody, veřejná tribuna pro autory bojující za svobodu. Související Cena Jiřího Theinera podporující hlasy proti cenzuře a v boji za demokracii nově udělí již během slavnostního zahájení veletrhu. Svět knihy Praha bude pokračovat v dlouhodobé podpoře dětského čtenářství, inspiraci pro nejmladší generaci nabídne pavilon kampaně Rosteme s knihou, jenž nově ponese jméno spisovatele Pavla Šruta.

Loňský knižní veletrh a festival Svět knihy Praha v roce 2023 navštívilo téměř 60.000 lidí. Návštěvnost tak překonala předloňský rekord, kdy pořadatelé zaznamenali přibližně 55.000 zájemců o literaturu.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.