Aktualizace: 28.01.2024 21:28

Helsinky – Do druhého kola prezidentských voleb ve Finsku postoupí bývalý premiér Alexander Stubb a někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto. Vyplývá to z téměř kompletních výsledků hlasování, které večer zveřejnila veřejnoprávní stanice Yle. V prvním kole prezidentských voleb vede po sečtení více než 99 procent hlasů se ziskem 27,1 procenta hlasů Stubb, Haavisto je druhý, hlasovalo pro něj 25,8 procenta voličů.

Třetí bude současný předseda parlamentu Jussi Halla-aho z nacionalistické Strany Finů s 19 procenty hlasů. O prezidentský úřad se v prvním kole voleb ucházelo celkem devět kandidátů včetně tří žen. Vzhledem k tomu, že nikdo nezískal nadpoloviční většinu hlasů, rozhodnou obyvatelé země o příštím prezidentovi 11. února ve druhém kole voleb.

Účast v letošním prvním kole prezidentských voleb byla vyšší, než před šesti lety, kdy Finové poslali znovu do čela země Sauliho Niinistöa. Ten nyní po dvou funkčních obdobích už kandidovat nemohl. Zatímco minule se k prvnímu kolu prezidentských voleb v severské zemi vypravilo 69,9 procenta voličů, nyní jich hlasovalo 74,9 procenta, poznamenala Yle. Přes 44 procent oprávněných voličů také využilo možnosti předčasného hlasování.

Hlavními tématy předvolební kampaně byly nová role Finska jako člena Severoatlantické aliance, kam země vstoupila po ruské invazi na Ukrajinu, a situace na finsko-ruské hranici, již Helsinky uzavřely kvůli rostoucímu počtu uprchlíků z třetích zemí. Podle Finska za problémy na hranicích stojí Moskva. Zahraniční a bezpečnostní politika patří mezi klíčové ústavní kompetence finského prezidenta, připomněly agentury. Všech devět kandidátů slibovalo před volbami tvrdý postoj vůči Rusku v případě, že budou zvoleni, upozornila agentura Reuters.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.