
Každodenní dávka úžasu zmírňuje příznaky deprese, snižuje stres a zlepšuje duševní zdraví, zjistili vědci v nové studii. A není třeba podnikat túry na vrcholky hor nebo sledovat zatmění Slunce. Pomůže třeba pozorování hvězdnaté oblohy, geometrie dokonalé sněhové vločky nebo klidně jen žilek v listu spadlého ze stromu, napsal server britského deníku The Times.
„Naše údaje naznačují, že najít v každodenním životě okamžiky úžasu může změnit to, jak nahlížíme sami na sebe a celkově na naše životy a za jak stresující nebo smysluplné je považujeme,“ komentovala výsledky María Monroyová z Yaleovy univerzity, která výzkum vedla.
Výsledky studie podle ní doplňují rostoucí počet důkazů o prospěšnosti úžasu. Předchozí studie ho spojují se snížením množství zánětů, zlepšením funkcí oběhového systému, ale také například se zvýšenou úrovní štědrosti. Podle nových výsledků to ale vypadá, že pocity úžasu jsou prospěšné i v boji s chronickým stresem nebo nemocemi.
Menší výzkum, detailní analýza
Studie zveřejněné v časopise Scientific Reports se zúčastnilo 68 lidí, kteří trpěli syndromem takzvaného dlouhého covidu po prodělání nemoci covid-19. Tento stav provází trvalá únava, takzvaná mozková mlha (potíže se soustředěním, myšlením a pamětí) a emoční vypětí. Byli rozděleni do dvou skupin: příslušníky první vědci požádali, aby se chovali v běžném životě tak, jak jsou zvyklí. Členy druhé zase vyzvali, aby se několikrát denně zastavili a vyhledávali zážitky, které v nich vzbuzují pocit úžasu.
Za měsíc si všechny znovu zavolali a změřili, jak se změnilo jejich zdraví. Ukázalo se, že ti, kteří si udělali čas na to, aby se nechávali ohromit, vykazovali ve srovnání s první skupinou nižší hladinu stresu, méně příznaků deprese a celkově se cítili lépe. Obecně tyto údaje naznačují, že symptomy deprese se u druhé skupiny snížily o sedmnáct procent, stres o dvanáct procent a životní pohoda respondentů se zlepšila o šestnáct procent.
„V každodenním životě je dostatek příležitostí, jak žasnout: přečíst si krátký příběh, který nás přenese jinam, nebo zjistit, jak rozlehlý je vesmír, povšimnout si složitosti města či zahrady. Úžas můžeme najít kdekoli a všude,“ dodává Monroyová. Trik je podle ní v tom, abychom si na to našli čas. „Několikrát denně se na několik vteřin zastavte, dávejte pozor a vnímejte tyto úžasné okamžiky,“ doporučuje vědkyně.