Komerční prezentace Aktualizace: 24.06.2024 16:00

Brno – Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka vyhýbá sucho. Jelikož však srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila tmavěhnědá skvrna značící suchou oblast. Táhne se zhruba východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Podle tvůrců projektu Intersucho je třemi nejhoršími stupni sucha zasaženo 5,6 procenta území, jinde v republice je situace příznivá, vyplývá z dnes uveřejněných dat.

Vědci určují míru sucha jako poměr aktuálního stavu a průměrné nasycenosti půdy do jednoho metru v letech 1961 až 2015. Letos poprvé se za deset let monitoringu stalo, že na začátku června nebylo sucho až na drobné výjimky v povrchové vrstvě do 40 centimetrů a dobrá situace pokračuje dosud. Intenzivní deště a v některých případech i kroupy mají na druhou stranu na úrodu zemědělců také negativní dopad, stejně jako sucho.

Výrazně více vody, než je pro tuto dobu obvyklé, je na jindy suché jižní Moravě. V některých místech je v půdě dokonce o 40 až 60 procent více vody. Podobný stav panuje například i na Hané či v Poodří. Více vody, než je obvyklé, je i v Pooohří, vyplývá z mapy, která zachycuje deficit, tedy odchylku od průměrného stavu.

„V minulém týdnu na většině území napršelo deset až 30 milimetrů srážek, ale na střední Moravě a Brněnsku to bylo i více než 60 milimetrů,“ uvedli tvůrci v dnešním hodnocení a výhledu počasí. Nynější slunečné počasí má od středy vystřídat opět bouřkové. Předpokládané úhrny jsou na dalších deset dnů do 20 milimetrů, avšak v bouřkách mohou být i více než 40. „Tento týden se budou pohybovat denní teploty vzduchu mezi 25 a 30 stupni Celsia. I přes vysoké teploty by měla být za dalších deset dnů situace ve velké části republiky dobrá. V nejbližším horizontu to zatím nevypadá příznivě pro oblasti východních Čech, ale měly by se v nich objevit srážky a situace zlepšit. Snížená půdní vlhkost bude za deset dnů pravděpodobně jen na 20 až 25 procentech území republiky, a to převážně v hlubším horizontu od 40 centimetrů do jednoho metru,“ uvedli vědci.

Bioklimatolog a šéf týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v minulých dnech mj. uvedl, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho. Při pohledu na globální mapu sucha je zřejmé, že udeřit může velkou silou kdekoliv.

Podíl.
Exit mobile version