Aktualizace: 8.07.2024 18:45

Praha – Několik desítek lidí dnes demonstrovalo na Palackého náměstí v Praze proti rannímu bombardování dětské nemocnice v Kyjevě při ruském vzdušném útoku. Organizátoři upozorňovali na to, že bez finanční podpory Ukrajina Rusko neporazí. Stáli s velkým transparentem s anglickým nápisem, kde v překladu bylo napsáno, že „nemůže být mír bez porážky Ruska“. Demonstranti stáli v kruhu s ukrajinskými vlajkami, uprostřed kruhu byly položené dětské hračky a oblečení potřísněné červenou barvou, symbolizující oběti z dětské nemocnice.

Účastnici drželi minutu ticha za padlé a oběti, poté zpívali ukrajinské písně a skandovali „Sláva Ukrajině“. Organizátoři připomněli, že v úterý začne summit Severoatlantické aliance (NATO). Podle nich společný fond zemí NATO pro Ukrajinu je řešením k ukončení války. Demonstraci organizovaly společně iniciativy Občanský rozcestník a Hlas Ukrajiny.

Rozsáhlé ruské vzdušné útoky z dnešního rána si v Kyjevě a Dněpropetrovské oblasti podle posledních zpráv ukrajinského ministerstva vnitra a oblastních úřadů vyžádaly dohromady 36 mrtvých a na 150 zraněných. Za útok, který v ukrajinské metropoli zasáhl mimo jiné dětskou nemocnici, slíbil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odplatu. Rusko uvedlo, že útočilo na zařízení vojenského průmyslu a letecké základny, nikoliv na civilní cíle.

Platforma Občanský rozcestník se podle údajů na webu zabývá hlavně podporou obrany Ukrajiny. Vytvořili ji lidé z iniciativ Společně to dáme, bývalí členové a dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii a z dalších iniciativ. Česko-ukrajinská iniciativa Hlas Ukrajiny od začátku války na Ukrajině pomáhá s integrací uprchlíků.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.