ČTK

Aktualizováno před 24 minutami

Dva roky od začátku války na Ukrajině si Česko připomene setkáními, pochody, debatami či koncerty. Součástí Dne za Ukrajinu bude v sobotu shromáždění na Staroměstském náměstí, zúčastní se ho mimo jiné prezident Petr Pavel, prostřednictvím videovzkazu vystoupí také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Akce se budou konat celý den kromě Prahy také v dalších českých městech. Ruská invaze na Ukrajinu začala předloni 24. února. Pavel se v pátek na Pražském hradě setká s ukrajinskými válečnými uprchlíky, zúčastní se také debaty k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu. O den později vystoupí na shromáždění Společně za Ukrajinu na Staroměstském náměstí. Akci pořádá Evropský kongres Ukrajinců, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Paměť národa.

V pátek také skupina 17 velvyslanců zemí EU předá ukrajinskému velvyslanectví v Praze zařízení proti dronům. „Cílem akce je připomenout, že Ukrajina stále potřebuje podporu a každá pomoc se počítá,“ uvedlo německé velvyslanectví. Jde o soukromou iniciativu velvyslanců, kteří zařízení koupili ze svých osobních prostředků. Přístroj byl vyroben a pořízen v Litvě, jedná se o přenosnou zbraň proti dronům typu EDM4S SkyWiper. Využita má být k ochraně ukrajinských představitelů.

Sobotní program Dne za Ukrajinu začne v Praze koncertem pro děti a jejich rodiče ve Fóru Karlín. V 15:00 vyjde od sochy Tarase Ševčenka na náměstí Kinských pochod za Ukrajinu, trasa je plánovaná přes pomník obětem komunismu a Karlův most na Staroměstské náměstí. Tam se od 16:00 uskuteční shromáždění, kromě Pavla má prostřednictvím videopozdravu vystoupit také prezident Zelenskyj nebo první dáma Ukrajiny Olena Zelenská.

Vystoupí také lidé, kteří pomáhají nebo kteří dostali pomoc, i zástupci všech čtyř pořádajících organizací. Akci zakončí čtení manifestu Paměti národa. „Je to apel na evropské lídry, aby dostáli svých slibů a aby dále podporovali Ukrajinu v boji proti Rusku. A aby jí dodali všechnu možnou munici,“ řekla mluvčí shromáždění Amálie Kovářová. Cílem shromáždění je podle ní ukázat, že válka jako téma stále zajímá společnost, česká solidarita podle ní může inspirovat další evropské země.

„Musíme zůstat aktivní a připomenout do společnosti, že je to běh na dlouhou trať, ale jsme tady a jsme připraveni vytrvat,“ zdůraznila. Shromáždění je spojeno s dalšími evropskými akcemi, důležitý je právě evropský přesah, dodala.

Večer ve Fóru Karlín vystoupí kapela Chinaski, Pokáč nebo hudební skupina I love you honey bunny. Zahrát má také ukrajinská kapela Love ‘n Joy. Koncertem budou provázet novináři Světlana Witowská a Jindřich Šídlo, podle organizátorů dorazí mnoho hostů. Výtěžek ze vstupného má jít například na nákup vojenských lékárniček.

Gymnazisté z Brna nastudovali u příležitosti výročí ruského vpádu na Ukrajinu avantgardní protiválečnou hru Vojna. Jejím autorem je Emil František Burian, vznikla ve 30. letech minulého století jako reflexe tehdejší situace v Evropě. Inscenací chtějí divadelníci vyjádřit svou podporu Ukrajině, řekl režisér Tomáš Pavčík. Pracoval se studenty Gymnázia Pavla Křížkovského s uměleckou profilací. Na programu je ve čtvrtek a v pátek v Divadle Husa na provázku.

Vzpomínkové akce a setkání se budou konat také v Litoměřicích, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku nebo Plzni a Olomouci. V Brně mohou lidé kromě shromáždění na Náměstí Svobody přijít také na podvečerní panelovou diskusi.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.