
Komerční prezentace Aktual.: 28.04.2025 08:43
Těchonín (Orlickoústecko) – Dělostřelecká tvrz Bouda u Těchonína na Orlickoústecku vstupuje do letošní turistické sezony s řadou novinek. Patří mezi ně nové exponáty, naučné tabule či pro expoziční činnost vysoušené kasárenské sály, uvedlo v tiskové zprávě pardubické hejtmanství. Pardubický kraj chystá návrh, aby tvrz, která je součástí soustavy předválečného opevnění československých hranic, byla prohlášena národní kulturní památkou.
Pro letošní rok se dobrovolníci, kteří o Boudu pečují, pokusili vysoušet vybrané sály. V muničním sále M2 tak na návštěvníky čeká nová výstava věnovaná odolnosti československého opevnění z roku 1938. „Lidé si mohou prohlédnout veškeré věci, zbraně německé armády, která zkoušela na našich objektech odolnost, a která se tak připravovala například na útok na Belgii. Nově máme upravený také velitelský sál pod objektem KS 22, kde máme originální stoly se zákresem celé tvrze a kde se budou promítat krátké filmy pro návštěvníky,“ uvedl předseda klubu Bouda Robert Čada.
Upravená je část pevnostní silnice, kde jsou osazena původní svodidla, propustek a odrazové kameny. Na návštěvníky čekají i nové informační tabule.
Pardubický kraj jako vlastník pokračuje v úpravách tvrze. Součástí rekonstrukce vnitřních prostor a vybavení je například doplnění chybějících cihlových příček, osazení plechových dveří, obnova vnitřních povrchů nebo oprava vchodové mříže nákladního vjezdu. Projekt počítá také s replikami elektro- a vodoinstalace, vzduchotechniky nebo s obnovou kolejí úzkorozchodné dráhy. Náklady dosáhnou zhruba 20 milionů korun, z programu INTERREG Česko – Polsko získá hejtmanství přibližně 17 milionů korun.
Bouda je jednou z pouhých pěti dokončených tvrzí a jedinou v původní podobě, která je přístupná veřejnosti. Je také jednou z největších pevnostních staveb z 30. let 20. století, které jsou na území republiky přístupné veřejnosti. Tvoří ji pět objektů postavených v nejvyšším stupni odolnosti. Stropy a stěny orientované k nepříteli tvoří vrstva železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Měly odolávat účinkům všech tehdy známých zbraní. Pod zemí je 1500 metrů rozvětvených chodeb. Tvrz leží na značené turistické stezce i upravované lyžařské stopě ze Suchého vrchu.