Na Pražském okruhu v úseku od ústí Lochkovského tunelu ke sjezdu na Slivenec po zimní přestávce začala druhá polovina výměny povrchu vozovky. První část výměny firma uskutečnila loni, teď se práce týkají především směru na Brno a potrvají do července. Namísto asfaltu bude nový povrch cementobetonový, což zajistí vyšší životnost. Doprava je vedena ve dvou pruzích v každém směru.

Úsek mezi mimoúrovňovou křižovatkou Slivenec a severním portálem Lochkovského tunelu je podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla mimořádné vytížený, protože je součástí transevropské tranzitní trasy pro nákladní dopravu. Denní intenzita dopravy je tam průměrně padesát tisíc vozidel, z toho čtyřicet procent je těžká kamionová doprava.

Po celou dobu rekonstrukce budou mít řidiči k dispozici dva jízdní pruhy v každém směru. Jsou ale zúžené a rychlost v nich omezená. „Skutečně se tady pojede dvěma jízdními pruhy v obou směrech. I tak to bude způsobovat zvláště v době dopravních špiček komplikace. Nicméně je to skutečně stavba, kterou jsme soutěžili ve výběrovém řízení nikoli výhradně na cenu, ale z velké části právě na rychlost,“ vysvětlil Rýdl.

Současný povrch je podle mluvčího starý šestnáct let a jeho oprava už byla kvůli špatnému stavu nezbytně nutná. Dodal, že nově použitý beton je určen pro vysoké zatížení a využívá ho například ruzyňské letiště pro vzletovou dráhu. Jeho životnost je až třicet let, doplnil.

Svodidla a odvod vody

Kromě výměny povrchu se rekonstrukce týká také svodidel, odvodu vody a dalších částí dálnice. „Mimo jiné jsme výrazně prodloužili nájezdovou větev od Barrandova, což je obrovský příspěvek pro budoucí plynulost v tomto úseku,“ dodal Rýdl. Náklady na loňskou i letošní část rekonstrukce jsou celkem 238,4 milionu korun bez DPH, dokončení ŘSD plánuje na začátek července.

„Začali jsme dnes (v pondělí) v šest hodin ráno s maximálním množstvím techniky, které se na ten úsek vejde. Momentálně odstraňujeme starý asfaltový povrch třemi frézami naráz,“ řekl mluvčí firmy Skanska Ondřej Šuch. Dodal, že firma si vedle stavby postavila vlastní betonárnu, takže materiál na nový povrch bude nutné přepravit jen několik set metrů. Z důvodu blízkosti rezidenční zástavby nemůžou dělníci pracovat v noci, výjimkou budou práce při betonování, které je nutné dělat v kuse.

Výstavba nové lávky přes dálnici

ŘSD také podle Rýdla zahájila na prvním kilometru D7 práce na výstavbě nové lávky přes dálnici, která slouží k umístění navigačních přístrojů ruzyňského letiště. Stavba je nutná kvůli tomu, že ŘSD do čtyř let plánuje rozšíření začátku dálnice, která by se v nové šířce pod stávající lávku nevešla.

Nová lávka za třiašedesát milionů korun vznikne nedaleko stávající, samotná stavba nebude mít na provoz na dálnici vliv. Po dokončení přijde na řadu demolice nynější lávky. „To je jediný moment, kvůli kterému bude třeba D7 uzavřít pro veškerý provoz,“ uvedl Rýdl. Uzavírka podle něj bude trvat v řádu hodin a bude o víkendu.

Rýdl dále řekl, že v těchto dnech začíná naplno stavební sezona, která bude na silnicích ve správě státu znamenat kromě výstavby nových dálnic také zhruba stovku rekonstrukcí. „Pro letošní rok máme na tyto práce, které nazýváme údržba silniční a dálniční sítě, připraveno 21 miliard korun bez daně,“ ujasnil. Dodal, že mapa prací je dostupná na webu ŘSD.

Podíl.
Exit mobile version