Aktualizace: 7.05.2024 18:01

Káhira – V Káhiře dnes odpoledne začala jednání delegací palestinského hnutí Hamás, Izraele, Kataru, Spojených států a Egypta o příměří v Pásmu Gazy, informovala podle agentury Reuters egyptská státní televize AlQahera News. Na programu je diskuze o návrhu předloženém Egyptem a Katarem, který počítá mimo jiné s příměřím v Gaze v délce až 126 dnů, s výměnou izraelských rukojmích za palestinské vězně, se stažením izraelských vojsk z Pásma Gazy a ve finále s ukončením izraelské blokády oblasti. Hamás podle Reuters hovoří o poslední šanci jak osvobodit rukojmí, Izrael se k návrhům staví negativně.

Hamás již v pondělí večer s návrhem vyslovil souhlas, což načas vyvolalo naděje na přerušení bojů. Záhy však vyšlo najevo, že izraelská strana s podmínkami dohody nesouhlasí. Návrh se podle izraelské vlády odchyluje od závěrů předchozích jednání, ačkoliv nejmenované diplomatické zdroje a analýza deníku The New York Times tvrdí, že rozdíly jsou omezené. Hamás se podle nejmenovaných izraelských činitelů snažil svým souhlasem vykreslit Izrael jako stranu, která se odmítá dohodnout.

„Izrael nemůže přijmout dohodu, která ohrožuje bezpečnost našich občanů a budoucnost země,“ poznamenal dnes podle serveru The Times of Israel premiér Benjamin Netanjahu. Návrh přijatý Hamásem měl podle něj za cíl „sabotovat vstup (izraelských) sil do Rafáhu“, k němuž došlo v pondělí večer. S jakými konkrétními body návrhu Izrael nesouhlasí, Netanjahu neupřesnil.

Ačkoliv obsah jednání minulých měsíců není veřejně známý, stanice Al-Džazíra má k dispozici text dnes projednávaného návrhu smlouvy o příměří, které by mělo trvat 126 dní rozdělených do tří etap po 42 dnech. Vyjma technických podrobností obsahuje text následující hlavní body:

První etapa:

Už v první den začátku platnosti dohody by Izrael a Hamás měly dočasně přerušit boj. Izraelské jednotky by se měly stáhnout z určitých oblastí v Gaze východním směrem, umožnit neomezený přísun humanitární pomoci, konkrétně v objemu 600 nákladních vozů denně, a vysídleným palestinským civilistům by měl být umožněný návrat domů. Palestinci by se také mohli po Pásmu Gazy pohybovat svobodně. Každý den by bylo vyhrazené desetihodinové časové okno, v němž by izraelské letouny nesměly nad Gazou létat, a Izrael by propustil 30 palestinských vězňů za každého civilního rukojmího propuštěného Hamásem a 50 vězňů za každou izraelskou vojačku, kterou by Hamás propustil. Začala by rovněž obnova Pásma Gazy a vzniklo by 60.000 provizorních domů a 200.000 stanových příbytků.

Druhá etapa:

Po prvních 42 dnech by začalo období trvalého konce vojenských operací a Izrael by stáhl veškeré své vojenské jednotky z Pásma Gazy. Obě strany by provedly výměnu zbývajících izraelských rukojmích za palestinské vězně.

Třetí etapa:

Poslední 42denní období by podle návrhu zahrnovalo výměnu pozůstatků zemřelých izraelských rukojmích i palestinských vězňů. Začalo by tří až pětileté období poválečné obnovy Pásma Gazy a Izrael by ukončil blokádu oblasti.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.