Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.

Löw-Beerovi patřili k rozvětvené německé židovské rodině průmyslníků. Na Moravě se usadili už v sedmnáctém století a výrazně se podíleli na rozvoji průmyslu v kraji, zejména mezi světovými válkami. Patřily jim textilky, cukrovary i cementárny.

V ulici Hlinky vlastnila rodina několik domů. V roce 1939 uprchla většina před nacistickým terorem do Velké Británie. „Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho příběhu a domova. Začalo to už v roce 2017, kdy jsme byli pozváni zpět, ale dnešek je výjimečný, protože si připomínáme konkrétní lidi. Je pro nás velmi důležité, že se cítíme vítaní,“ řekl v pátek pravnuk Arnolda Löw‑Beera Daniel.

Konkrétní lidé

Arnold byl synem Leopolda Löw Beera, který provozoval papírnu v Brněnci. Tu v roce 1854 prodal bratrovi Izákovi, který ji přebudoval na prosperující přádelnu. Za války byla ale změněna na muniční továrnu a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Groß-Rosen. Do továrny přesunul německý podnikatel Oskar Schindler asi dvanáct set dělníků ze své smaltovny v Polsku, čímž jim zachránil život.

Slavnostní akt umístění kamenů zmizelých začal před palácem z roku 1896 na adrese Hlinky 86, kde jsou kameny věnované například Walterovi a Alici. Další kameny jsou na Hlinkách 104, kde pozůstalí položili čtyři kameny věnované manželům Felixovi a Augustě Löw-Beerovým, stejný počet kamenů také před vilu na Hlinkách 132. Poslední tři jsou umístěné u funkcionalistické vily v Kalvodově 8.

V sobotu budou potomci Löw-Beerů pokračovat otevřením Muzea přeživších v bývalé továrně v Brněnci. Místo před šesti lety vykoupil právě Daniel Low-Beer.

V brněnských Černých Polích stojí secesní vila, která nese jméno rodiny Löw-Beer. Původně ji nechal postavit průmyslník Moritze Fuhrmann. V roce 1913 vilu koupil Alfred Löw-Beer, otec Grety Tugendhatové.

Součástí domu byl rozlehlý pozemek s vinohradem a zahradou, který stoupal až k ulici Černopolní. Když se Greta vdala, daroval továrník novomanželům Tugendhatovým druhou polovinu rozlehlého pozemku, aby si na něm postavili rodinný dům.

Aby se historie neopakovala

Akce se v pátek účastnili i zástupci vlády. „Jsem rád, že jsou zpátky tam, kde to vždy byl jejich domov. Že Hitler jejich domov zničil, nemění nic na tom, že sem patří. Vážení členové rodiny, buďte tu jako doma a odpusťte nám, že jsme nestáli na vaší straně v době, kdy jste pomoc nejvíce potřebovali,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Zdůraznil také, že je nutné poučit se z chyb. „Pokud chceme, aby se historie neopakovala, musíme být silní v našich morálních postojích, což se projevuje i v podpoře Ukrajiny, která byla napadena stejně jako kdysi naše země. Musíme si znovu a znovu opakovat, že zlo začíná nenápadně a plíživě a končí tím, co se dělo za druhé světové války,“ dodal.

„Žijeme v době, která může trošičku připomínat to, co se dělo za druhé světové války. Stejně jako tehdy i nyní můžeme z úst některých státníků slyšet, že máme být pragmatičtí. Ale tenhle pragmatismus vede k útlaku, nesnášenlivosti a vykořenění. A jak si dnes připomínáme, vykořenění ovlivní celé generace,“ poznamenal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Desítky tisíc kamenů zmizelých po celé Evropě

Kameny zmizelých zvané Stolpersteine mají podobu malé čtverhranné dlaždice s hranou deset centimetrů a mosaznou destičkou nesoucí informace o daném člověku. K přečtení jmen se musí člověk sklonit, čímž vzdává úctu.

Iniciativu spustil v osmdesátých letech německý umělec Gunter Demnig, dnes jsou kamenů desítky tisíc po celé Evropě. V Brně jich je více než tři sta, jejich přehled lze nalézt na webu, který vznikl loni v listopadu. Rodinu Löw-Beer připomínají kameny také v Drobného ulici.

Podíl.