Aktual.: 21.12.2024 17:03
Praha – V den prvního výročí tragického útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) se sešli zástupci školy i s rodinami pozůstalých a některými ze zraněných na pietních akcích. Bilancujeme, čím jsme si za uplynulý rok prošli, řekla k výročí tragédie děkanka FF UK Eva Lehečková. Nejkrásnější věc podle ní byla vzájemná podpora komunity fakulty, univerzity i celé ČR, řekla to novinářům po benefičním koncertě. Další pietní vzpomínky před fakultou jsou plánované jako tiché bez projevů.
„Celý rok jsme se snažili, abychom se poučili z toho, čím jsme si museli projít, a tu zkušenost přetavili v něco pozitivního a něco, co nás v budoucnu posílí,“ řekla Lehečková. Na dotaz ČTK uvedla, že teď se fakulta snaží dívat do budoucnosti. „My bychom si hodně chtěli udržet to, že jsme se naučili si naslouchat, vnímat své potřeby a to rozhodně není banální věc. Mění to náš každodenní života na fakultě i řízení fakulty,“ doplnila.
V dalších krocích se snaží fakulta podle ní inspirovat i v zahraničí. „Doufám, že zkušenosti ze zahraničí, z jiných institucí, kde si bohužel museli také něčím takovým projít, se dají přenést i k nám. A že se nám po tom prvním roce, který byl rozhodně nejtěžší, trochu uleví a vrátíme se k normální činnosti, k vzdělávání a výzkumu,“ řekla Lehečková. Už dříve uvedla, že fakulta spolupracuje například s norskými výzkumníky, kteří tamní společnosti pomáhali po útoku norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který při atentátech v roce 2011 zabil 77 lidí.
Odpolední koncert, kde se truchlící sešli, měl podle rektorky UK Mileny Králíčkové podpořit péči o duševní zdraví, zejména mladých lidí. Připomněla, že univerzita vytvořila Centrum resilience neboli odolnosti, kde mohou lidé vyhledat pomoc nebo se naučit lépe zvládat případné krize. „Rozšířili jsme služby na maximum, aby každý, kdo potřebuje, věděl, že se může na to centrum obrátit,“ dodala. Studenti a zaměstnanci mohou podle ní využívat i fakultní centra.
Od rána lidé přicházejí vzpomínat na nedaleké náměstí Jana Palacha, kde je pieta plánovaná na 17:00. Zapalují svíčky u pomníku z hrubého kamene. Často u něj tiše postávají, někteří sami, někteří v objetí. Vedle památníku je na pozdější pietu organizovanou Univerzitou Karlovou připravená i velká svíčka s mnoha knoty vytvořená ze zbytků svíček, které lidé přinášeli těsně po tragédii.
Několik desítek svíček zapálili i na schodech přede dveřmi do budovy fakulty, na níž po celý rok vlaje kromě české také černá vlajka. Na náměstí a v Křížovnické ulici, po níž prošel pietní průvod od kostela, jsou vidět policisté, kteří na akci dohlížejí. Připravená je i sanitka zdravotnické záchranné služby.
Vystrčil uctil památku obětí střelby na Filozofické fakultě
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), první místopředseda horní komory Jiří Drahoš (STAN) a senátor Jiří Růžička (za TOP 09) dnes ráno na pražském Palachově náměstí uctili památku obětí loňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Před památník obětem před fakultou položili věnec a květiny a zapálili svíčku. Vystrčil novinářům řekl, že je důležité, aby se společnost nenechala tragickou událostí zlomit.
„Je důležité, abychom drželi při sobě, nenechali se zlomit, nenechali si vzít náš způsob života,“ řekl předseda Senátu. Ocenil solidaritu, kterou česká veřejnost po tragédii prokázala, podle něj mohou být Češi hrdí na to, jak jsou ochotni pomáhat druhým v nesnázích.
Vystrčil připomněl také páteční útok v německém Magdeburku, kde řidič najel do davu lidí na vánočním trhu, dva zabil a desítky zranil. Tento útok, stejně jako loňská střelba na Filozofické fakultě podle něj ukazují, že i když žijeme v relativně bezpečné zemi, nebezpečí přesto hrozí.