Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.

Důležité je totiž procento hlasů, které musí strana nebo hnutí získat, aby se do sněmovny vůbec dostala. Pokud kandiduje v koalici, je toto procento vyšší. Skoro dvacet let platila tato pravidla: Pokud šlo o samostatnou stranu, bylo to pět procent. Pro koalici dvou stran to byl dvojnásobek, tedy deset procent, u tří stran patnáct procent a u čtyř stran dokonce dvacet procent. Tuto část ale Ústavní soud zrušil. A to v únoru 2021 – tedy nedlouho, před posledními sněmovními volbami.

Nyní jsou procenta nižší. Samostatně kandidujícímu uskupení stačí zisk pěti procent, koalice dvou stran musí dosáhnout osmi procent, a pokud se jako koalice spojí tři a více subjektů, tak je potřeba pro vstup do sněmovny celkově jedenáct procent hlasů.

Zároveň, jak už se stalo i v minulosti, může strana kandidovat třeba s podporou jiné strany. Kandidáti stran tak jdou do voleb na kandidátce jedné strany. A pak stále platí původní, nejnižší hranice, protože formálně jde o jedno uskupení, a nikoliv o koalici.

Pokud by se strany sjednotily v rámci jednoho uskupení, nahlíží se na to také jako na jeden subjekt – čili v takovém případě platí nejnižší hranice, a to pět procent hlasů.

Podíl.
Exit mobile version