Česká obchodní inspekce (ČOI) za první tři čtvrtletí loňského roku zkontrolovala 943 slevových akcí. Podle předběžných závěrů zjistili kontroloři porušení zákona o ochraně spotřebitele v 38 procentech případů. Lidé by si při nákupech měli dávat pozor a například si prostudovat podmínky, za kterých konkrétní akce platí.

„Nejčastější pochybení je, že v případě slevy vůbec není uvedená v zákoně povinná minimální cena 30 dní před slevovou akcí jakožto ta referenční cena, ze které je sleva vyčíslena,“ zmínila datová analytička Martina Gelnerová z projektu Hlídač shopů společnosti Apify Technologies. Vybrané e-shopy projekt sleduje již osmým rokem.

Nový zpravodajsko-publicistický čtrnáctideník ČT24 zaměřený na informace v souvislostech. Pořad mapuje hlavní události v tuzemsku i zahraničí, informace zveřejňované na sociálních sítích, monitoruje veřejnou debatu, rozebírá fakta a výroky zpravodajské agendy. Každou druhou sobotu ve 12:30 na ČT24.

Od nejnižší ceny za poslední měsíc se má sleva odvíjet. Jenže obchodníci v řadě případů chybují. Gelnerová například upozornila na případ jistého léku, který prodejce nabízí s údajnou sedmnáctiprocentní slevou. „Výrobek je už půl roku prodávaný za stejnou cenu 190 korun, ale ta přeškrtnutá cena (deklarovaná původní cena, pozn. red.) postupně roste z nějakých 210 až na 230 korun. A tím je cena vlastně nafouknutá a nesprávná,“ popsala jednu z klamavých taktik.

Dalším příkladem, na který projekt Hlídač shopů natrefil, je údajně zlevněné tričko. Prodejce u něj sice správně uvádí nejnižší cenu za posledních 30 dní, ale o slevu se prý přesto nejedná. Aktuální cena je totiž asi dvakrát vyšší než ona měsíční nejnižší cena a přeškrtnutá částka u této položky má zřejmě podle Gelnerové být doporučenou maloobchodní cenou.

„Doporučujeme seznámit se s cenou, která je na trhu běžná, protože ne každá cena, která je deklarovaná jako ve slevě, musí nutně znamenat, že se jedná o cenu nejnižší na trhu,“ upozornil mluvčí ČOI František Kotrba.

Náležitosti slevy

Jak už bylo zmíněno, podle zákona musí obchodníci na cenovce u zlevněného zboží uvádět především to, za jakou částku výrobek nabízeli a prodávali 30 dní před poskytnutím slevy. Obchodníci dále uvádějí na cenovce procento slevy. Spotřebitel by se měl jasně dozvědět i aktuální cenu, za kterou si produkt může pořídit po slevě. Musí se to dodržovat při prodeji oblečení, obuvi nebo elektroniky a také některých potravin. Zákon ale povoluje výjimky u zboží, které podléhá rychlé zkáze nebo má krátkou dobu spotřeby, jako je čerstvé jídlo nebo řezané květiny.

Při nákupu zlevněného zboží je důležitá také kontrola účtenky – zda obchodník slevu v pokladně správně naúčtoval. Zákazníci by měli podle ČOI před nákupem prostudovat rovněž podmínky, za kterých akce platí. Někdy je totiž sleva vázána třeba na odebrané množství výrobku.

De facto dále rozebíralo například změny, které ve Spojených státech zavádí staronový prezident Donald Trump. Hosté pořadu se dále věnovali také případu učitelky, která si vysloužila pozornost orgánů činných v trestním řízení za údajné popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Celý pořad můžete zhlédnout ve videu v úvodu článku.

Podíl.
Exit mobile version