![](https://i3.wp.com/cdn.xsd.cz/original/356f17cd9b183177b4b441aab16b9d07.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Ruský stát řeší originálním způsobem nedostatek aut na frontě. Krátce po vypuknutí války vydal seznam pokut, za které čeká hříšníka konfiskace dopravního prostředku. Vykroutit se z toho nejde ani v případě, kdy auto ve skutečnosti patří leasingové společnosti.
Už pět měsíců po začátku „speciální vojenské operace“ na Ukrajině začala v Rusku platit novela trestního zákona, upravující zabavení auta za vybrané dopravní přestupky. Jde o jízdu pod vlivem alkoholu, bez řidičského oprávnění, jízdu v protisměru nebo překročení povolené rychlosti. Od té doby konfiskace vozidel vykazuje explozivní růst, píše ruský deník Kommersant.
„Jestliže ve druhé polovině roku 2022 bylo podle soudních statistik převedeno do majetku státu 614 vozidel, pak v první polovině roku 2024, což jsou nejnovější dostupné údaje, jich bylo už 5800, uvádí list. Ústavní soud navíc nedávno potvrdil, že i když auto patří leasingové společnosti, není to překážkou k jeho zabavení.
Soudci řešili stížnost obyvatele Kurské oblasti, kterému kromě 180 hodin veřejně prospěšných prací policie za jízdu v opilosti na místě zabavila i auto. „Trest byl vynesen bez zohlednění závazku vůči třetím osobám,“ uváděl stěžovatel.
Ústavní soud s ním ale nesouhlasil. Takové opatření je podle něj „přiměřené společenské nebezpečnosti činu, je oprávněné a objektivně odůvodněné, směřuje k zajištění veřejné bezpečnosti a předchází novým trestným činům,“ stojí v zamítavém verdiktu soudu. Kromě toho je prý konfiskace nevyhnutelná, pokud „je na osobu uvalena trestní odpovědnost za příslušný trestný čin“.
Jiný názor na věc však má podle Kommersantu členka Institutu vymáhání práva Jekatěrina Chodžajeva. Domnívá se totiž, že by Ústavní soud měl věnovat pozornost nerovnováze sankcí, která kolem dopravních přestupků v Rusku panuje.
„Konfiskace se provádí pouze u případů, kdy nedojde k nehodě, a v případech, kdy lidé přijdou o zdraví nebo dokonce o život, je auto ponecháno pachateli,“ pokazuje na nelogičnost zákona Chodžajeva. Zároveň uvádí, že jakmile úřady v červenci 2022 získaly právo zabavovat auta, chopily se toho velmi aktivně. „Případů, kdy sebraly auto, které ani nepatřilo obžalovanému, je hned několik,“ uvádí expertka.
„Zabavená auta jsou v souladu s nařízením vlády převedena pro potřeby Ministerstva obrany, Ministerstva pro mimořádné situace nebo hnutí Lidová fronta,“ uvádí Kommersant s tím, že „v poslední době soudní exekutoři z různých regionů pravidelně informují o převodu vozidel zabavených porušovatelům dopravních předpisů pro potřeby speciální vojenské operace“.
Ačkoliv noviny podléhající ruské cenzuře nehledaly odpověď na otázku, proč si bourající opilý řidič může auto ponechat, zatímco ten, kterému dá policie při náhodné kontrole „dýchnout“, o vůz bez milosti přijde, z uvedeného je to nasnadě: Poškozené auto je ruskému státu k ničemu, zatímco pokud je v pořádku, lze jej použít ve válce na Ukrajině.
Zabavování aut pro armádní účely má aktivní podporu i v nejvyšších patrech ruské politiky. Kommersant v této souvislosti cituje prezidenta autonomní Burjatské republiky Alexeje Cydenova: „Nechť jsou naši vojáci zásobováni dobrými vozidly,“ vyslovil politik své přání na sociální síti Telegram a zároveň s tím nařídil tamnímu ministerstvu dopravy vypracovat mechanizmus pro převoz zabavených aut přímo do válečné zóny.