
Aktual.: 7.05.2025 19:30
Varšava/Kodaň – Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen dnes oznámil, že si předvolá amerického velvyslance v Dánsku v reakci na článek listu The Wall Street Journal. Ten napsal, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým tajným službám, aby zintenzivnily zpravodajskou činnost týkající se Grónska. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Trump od svého lednového návratu do Bílého domu opakovaně hovoří o nutnosti připojení největšího ostrova světa, který je autonomní součástí Dánského království, ke Spojeným státům.
„Četl jsem ten článek ve Wall Street Journal a velice mne znepokojuje, protože přátelé se nešpehují,“ řekl Rasmussen novinářům během neformální schůzky ministrů zahraničí států EU ve Varšavě. „Pozveme si proto úřadujícího velvyslance USA k jednání na ministerstvo zahraničí, abychom zjistili, zda lze tuto informaci, která je poněkud znepokojivá, potvrdit,“ dodal šéf dánské diplomacie.
The Wall Street Journal (WSJ) v úterý večer s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že Spojené státy navyšují své zpravodajské úsilí týkající se Grónska a zapojují americký špionážní aparát do Trumpovy kampaně za ovládnutí ostrova.
Několik vysoce postavených činitelů pod vedením šéfky tajných služeb Tulsi Gabbardové podle WSJ minulý týden rozeslalo ředitelům jednotlivých zpravodajských služeb zprávu, která jim nařizuje, aby zjistili více o grónském hnutí za nezávislost a o postojích obyvatel k americké těžbě surovin na ostrově. Agentury, mezi jejichž nástroje patří sledovací satelity, odposlechy i špioni v terénu, utajovaný pokyn také žádá, aby v Grónsku i Dánsku identifikovaly osoby, které podporují americké cíle na ostrově.
Trump Grónsko označuje za klíčové pro americkou i mezinárodní bezpečnost. V americkém Kongresu v březnu mimo jiné prohlásil, že Amerika získá Grónsko tak či onak. V nedávném rozhovoru pro média nevyloučil ani použití síly.
Představitelé Dánska i Grónska ovšem tvrdí, že o své budoucnosti mohou rozhodnout jen sami Gróňané. Drtivá většina obyvatel ostrova se odmítá stát součástí USA, současně však zjišťují, že musí opatrně našlapovat mezi jasným odmítnutím amerických ambicí a snahou udržet dobré vztahy se svým tradičním spojencem, poznamenal Reuters.