Aktual.: 18.11.2024 12:57

Praha – Houslista Pavel Šporcl, který je známý svými netradičními projekty, natočil pod názvem Rebel with the Blue Violin album se známými rockovými hity. Nápad nahrát desku se skladbami interpretů, jako jsou Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Deep Purple, Pink Floyd nebo Rolling Stones, dostal při přípravě loňského vystoupení na festivalu Hudba Znojmo. Projekt neskončí nahráním desky, vedle velkého koncertu 29. dubna příštího roku v Obecním domě v Praze se chystají i další vystoupení. Šporcl to řekl v rozhovoru s ČTK.

„Nad tím, že bych hrál někdy rockovou hudbu, jsem nepřemýšlel, byť jsem před lety udělal takové crossoverové album Sporcelain. Vloni mne nicméně oslovil prezident Festivalu Znojmo Jiří Ludvík, abych připravil nějaký atypický koncert. Mně se vždycky líbil jazz, tak jsme si řekli, že k němu přidáme trochu rocku. Můj současný bubeník Otto Hejnic dal dohromady úžasnou kapelu, jejíž součástí se stal i nejlepší hráč na hammondovy varhany současnosti, Američan Brian Charette. Protože měl koncert obrovský úspěch, řekl jsem si, že by bylo dobré z toho udělat projekt a natočit ho,“ uvedl Šporcl.

Přestože Šporcl podle svých slov nikdy nebyl rocker, skladby jako Stairway to Heaven, Smoke on the Water, Another Brick in the Wall či (I Can’t Get No) Satisfaction vybíral sám. „Samozřejmě jsem ty skladby znal, z rádií nebo videí, a snažil se, aby bylo album různorodé a jiné než mé dřívější projekty. Chtěl jsem tam mít tvrdší rock i nějaké baladické věci,“ sdělil houslista známý také modrou barvou jednoho ze svých nástrojů. „Jdu opačným směrem než běžná populace. S nadsázkou říkám, že jsem začal klasikou a přes cikánskou kapelu a crossover došel k rocku. A možná umřu na death metalu,“ dodal.

Dosavadní živá provedení projektu Rebel with the Blue Violin měla velký úspěch. „Ty rockové hity jsou ověřené historií, zná je celý svět i dnešní mladá generace. A já si při tom všem uvědomil, jak dobré jsou. Jejich autoři byli skvělí skladatelé, vycházeli při tom z klasiky a ctili klasické skladatele,“ řekl Šporcl.

Na album Šporcl zařadil i skladbu Vaša Patejdla Voda, čo ma drží nad vodou či vzpomínku na Karla Gotta v písni Když jsem já byl tenkrát kluk. Součástí alba jsou i dvě jeho vlastní kompozice Boundless a Surprise nebo singl zpěvačky Billie Eilishové s názvem What Was I Made For?.

Křest Rebel with the Blue Violin, které vydává Universal Music, se dnes uskuteční v pražském klubu Doupě. Kmotrem bude hudebník Petr Janda. „Doufám, že se s tím rozjedeme na koncertní pódia, není to projekt, který skončí nahráním desky. Rád bych ho prezentoval i na festivalech v zahraničí, myslím, že to ten potenciál má,“ dodal Šporcl.

Houslista Šporcl vystupoval s orchestry po celém světě. Mnohem širší publikum, než jaké je běžně k vidění na koncertech klasické hudby, nalákal projektem Sporcelain označovaným za popový crossover. Když předloni v Praze pokřtil své CD Pocta Janu Kubelíkovi, i se svými proslulými modrými houslemi dorazil v kabrioletu z roku 1917 a před vchodem do Obecního domu zahrál přítomným novinářům i náhodným kolemjdoucím. Při příležitosti desátého výročí spolupráce s vydavatelstvím Supraphon převzal Šporcl v roce 2013 Jubilejní platinovou desku za 190.000 prodaných CD.

Známým Šporclovým albem je například vánoční nahrávka Christmas on the Blue Violin, kterou natočil s Královskou liverpoolskou filharmonií vedenou Sebastianem Lang-Lessingem. Na konci listopadu ho čeká koncert v Londýně v Queen Elizabeth Hall s legendárním English Chamber Orchestra. Vystoupení bude Šporclovým příspěvkem k Roku české hudby.

Podíl.