Martin Kupka byl hostem pořadu Týden v politice (zdroj: ČT24)

Cena dálniční známky by se měla znovu zvednout od ledna příštího roku. Růst by měla podle vývoje inflace. V České televizi to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Přesnou částku, o kterou by se měla známka zdražit, oznámí jeho resort ve druhé polovině letošního roku. Dálniční kupon naposledy zdražil 1. března, u roční známky se cena zvýšila z 1500 na 2300 korun.

„Jde o to, abychom podobně jako v Rakousku zakomponovali do budoucí ceny také inflaci. Je to obvyklý postup a osvědčil se, místo toho, aby se pokaždé zasahovalo do ceny,“ vysvětlil Kupka v pořadu Týden v politice. Přesný výpočet chce ministr zveřejnit ve druhé polovině letošního roku podle vývoje inflace.

„Ukazatel (inflace, pozn. red.) je teď příznivý. Je to nad dvě procenta. Mělo by to tedy znamenat poměrně malé navýšení ceny dálničního kuponu,“ řekl ministr. Podle něj by se cena měla stanovovat na celé stokoruny.

Roční dálniční známka od 1. března zdražila z 1500 na 2300 korun. Cena se předtím dvanáct let neměnila. Zlevnil naopak desetidenní kupon – o 40 korun na 270 korun, a měsíční stojí 430 korun místo 440 korun. Přibyla také jednodenní dálniční známka za 200 korun.

Kupka poznamenal, že pokud by se roční kupon zdražil podle inflace, stál by přes 2500 korun. „Snažili jsme se najít rozumnou úroveň ceny s ohledem na postup času a rozšiřování dálniční sítě,“ pokračoval šéf resortu dopravy.

O záměru upravovat cenu známek pravidelně podle inflace mluvil Kupka v polovině února při své návštěvě ve Františkových Lázních. Tehdy nastínil, že by se postupně měla snižovat i úleva u dálničních kuponů pro hybridní a elektrická vozidla.

Těsně před zdražením v poslední únorový den řidiči zakoupili zatím nejvíc elektronických dálničních známek od spuštění systému v prosinci 2020. Pořídili jich téměř 219 300 za 316,2 milionu korun. V největší špičce se prodalo za vteřinu pět kuponů, uvedlo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.