Komerční prezentace Aktual.: 4.04.2025 12:38

Praha – Některé české firmy se podle státní agentury na podporu obchodu CzechTrade aktivně zajímají o podmínky přesunu části výroby do USA. Podoba cel, která tento týden oznámil americký prezident Donald Trump, se ale ještě může změnit, řekl ČTK generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal. Cla se dotknou mimo jiné společnosti Emco, která do amerického řetězce Walmart dodává cereální tyčinky. Podle zakladatele Zdeňka Jahody je možné, že firma v USA ukončí své působení. Řekl to ČTK.

„Aktuálně je nastavený horní vyjednávací strop ze strany Spojených států a určitě bude následovat řada jednání, která povedou ke konkrétním výsledkům. Exportéři budou čekat na finální situaci, nicméně signálů bylo v minulosti již několik a firmy se o podmínky přenesení části výroby do Spojených států aktivně zajímají,“ uvedl Doležal.

S americkým řetězcem Walmart Emco spolupracuje už mnoho let, řekl ČTK Jahoda. „Ta situace se nás samozřejmě dotkne. Nejsme si jistí, jestli náhodou nebudeme končit. Dokonce bych řekl, že je to pravděpodobné,“ uvedl. „Zákazníkovi (řetězci Walmart) jsme okamžitě nabídli mírnou slevu, aby snadněji mohl zaplatit clo a čekáme, jak to dopadne,“ doplnil. Podíl USA na tržbách Emca podle něj činí jedno až 1,5 procenta. Dopad by byl tedy minimální, řekl.

Jednání s Walmartem mohou podle Jahody trvat dlouho. Emco zároveň čeká na to, jestli Trump podobu cel ještě nezmění. „Myslím si, že ani Walmart ani my nebudeme reagovat překotně,“ řekl. „Je to ale samozřejmě zkřížení našich plánů, protože v USA vyjednáváme s dalšími řetězci a věřili jsme, že získáme zakázky,“ dodal Jahoda.

Na společnost Czechoslovak Group, která se zaměřuje hlavně na obranný průmysl, nebudou mít cla přímý dopad, řekl dnes ČTK mluvčí Andrej Čírtek. „CSG je daleko větším producentem v USA než dovozcem. V USA jsme vedoucím výrobcem malorážového střeliva a cla zlepší pozici našich produktů vůči konkurenci dovážející z Evropy či jiných regionů. Případná celní válka může mít vliv na dodavatelské řetězce, které různé firmy CSG využívají pro svou produkci. Tomu ale CSG čelí snahou o vertikální integraci a efektivitu výroby,“ uvedl Čírtek.

Trump tento týden představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Trump tím chce podpořit výrobu ve Spojených státech.

Trump označuje cla za reciproční, tedy, že odrážejí obchodní bariéry vůči americkému zboží ze strany ostatních zemí. Podle analytiků oslovených ČTK ale zavedená cla neodrážejí skutečnou míru tarifních překážek, které jiné státy uvalují na dovozy z USA.

Podíl.
Exit mobile version