Na nejvyšší horu světa se vydala se svým otcem, sedmiletým bratrem Sašou a nepálským nosičem. „Ušli jsme nějakých 270 kilometrů. Dcera je z výpravy nadšená, ale těžko říct, jestli si to plně uvědomuje, každopádně chápe, že se něco děje,“ reagoval na dotaz redakce otec čtyřleté Zary David Šifra.

V táboře musela výprava čelit surovému mrazu -20 až -25°C. „Malá Zara se nikdy nekoupe v teplé vodě, naopak si přidává led, zřejmě proto jí nečinil žádný problém chlad,“ uvedl Zařin bratr Saša na svém instagramovém profilu.

„Během pochodu nenastal žádný problém, malá Zara díky velice dobré fyzické kondici dokonce předběhla až na několik výjimek stovky ostatních trekerů,“ popsal dále Saša. Pochod celkově přesahoval převýšení přesahující 20 000 metrů. Zara vystoupala během cesty hned na několik pětitisícových vrcholů.

Výprava přespávala na ubytovnách, které mají velmi kruté podmínky. „Mráz je i pokojích. Nejmenší teplotu, co jsme neměřili, bylo -11°C,“ popisoval otec Zary David Šifra. „Nepodcenili jsme aklimatizaci. Pořád jsme sledovali saturaci kyslíku v krvi a snažili se aklimatizovat co nejpomaleji,“ popisoval Šifra.

7.leden 2024, TZ překonání světového rekordu.

Zara, 4 roky a 5 měsíců, došla 1.ledna 2024 po zhruba 170 km dlouhém pochodu z obce Jiri do základního tábora pro výstupy na nejvyšší horu světa Mt. Everest (tzv. EBC) ve výšce 5300 m n.m., a to zcela bez cizí pomoci.

Stala se tak nejmladší ženou na světě, která to kdy dokázala!

V současné době se vrací pěšky. Celková délka pochodu bude po dokončení přesahovat 270 kilometrů s celkovým převýšením přesahujícím 20000 metrů. Podmínky a počasí jsou zimní s teplotami hluboko pod bodem mrazu. V základním táboře 1.ledna panoval surový mráz -20 až -25 °C. Zara vystoupila v rámci akce hned na několik pětitisícových vrcholů. Během pochodu nenastal žádný problém, aklimatizace proběhla nadprůměrně dobře, malá Zara díky velice dobré fyzické kondici dokonce předběhla až na několik výjimek stovky ostatních trekerů, kteří navíc v drtivé většině výstup počali z letiště v Lukle. Je nutné zdůraznit, že podmínky v ubytovnách, v tzv. lodges, jsou velmi omezené a netopí se tam, v ložnicích bylo občas i pod -10 °C.

Jak je možné, že něco takového zvládne fyzicky a mentálně čtyřletá holčička?

Od nejranějšího věku, nápodobou jak vyrůstaly děti po stovky tisíc let, rodiče Zary věnovali důraz rozvoji jejích mentálních a fyzických dovedností po vzoru vypozorovaných od kmenů žijících původní stylem života. Konkrétně tak, že naprosto každý den malá Zara v nesmírně těžkých podmínkách malajské džungle ušla po skončení vyučování v její čínské školce 5-10 km s převýšením 300-600 metrů a o víkendech i násobně více. V roce 2023 tak ušla v džungli přes 2200 km. Kromě toho denně chodí pěšky do školky. Nedělá ji proto žádné problémy chodit po mnohem jednodušších a velmi dobře upravených stezkách v Himálajích. Malá Zara se také nikdy nekoupe v teplé vodě, naopak si přidává led, zřejmě proto ji nečinil žádný problém chlad. Díky propracované aklimatizaci ji neklesla hodnota satura kyslíku v krvi pod 90%.

Čtyřletá Zara je občankou České republiky a Kanady žijící v Malajsii s rodiči a sedmiletým bratrem. Hovoří česky, čínsky a anglicky.

Děkujeme za šíření, dle našeho názoru je nutné zvednout fyzické a mentální schopnosti dětí.

6. ledna 2024 v 20:14, příspěvek archivován: 12. ledna 2024 v 13:00

Horolezec Jaroš reagoval s rozpaky

„Přiznám se, že se to ve mně trošku hádá. Nemyslím si, že by ve čtyřech letech holčička obdivovala hory, navíc v tak extrémním zimním období. Určitě to nemělo dobrý vliv na její organismus. Nehrozily jí však žádné laviny ani trhliny, cesta vede po pěšině,“ okomentoval výpravu zkušený český horolezec Radek Jaroš.

„Neříkám, že to nebylo těžké, ale bylo to spíše o fyzické přípravě. Musíte mít fyzickou kondici, abyste vyšlapali ty kilometry a převýšení, mít odolnost a trpělivost a tohle všechno moje malá dcera prokázala i v tak nízkém věku,“ řekl otec Zary.

S rodiči žije čtyřletá Zara v Malajsii a od útlého věku byla vychovávaná po vzoru kmenů žijících původním stylem života. Každý den chodí do školky pěšky a po skončení školky trénuje Zara ve velmi těžkých podmínkách malajské džungle, kde vždy ujde trasu dlouhou přibližně 5-10 kilometrů s převýšením 300-600 metrů. O víkendech chodí i mnohem delší trasy. Za rok 2023 ušla v džungli přes 2200 km.

„Nedělá ji proto žádné problémy chodit po mnohem jednodušších a velmi dobře upravených stezkách v Himálajích,“ doplnil bratr.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.