Státní zastupitelství obžalovalo čtyři české vojáky kvůli násilné smrti afghánského zajatce, jenž zemřel po výslechu. Informaci iRozhlasu.cz potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová. Před zadržením Afghánec zabil českého vojáka a dva zranil. Muži se budou zodpovídat ze čtyř trestných činů, u některých je sazba až doživotí. Jde o nejvážnější případ v novodobé historii tuzemské armády.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán zastřelil na podzim 2018 českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánec byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Zadrženého vojáka vyslýchali i čtyři příslušníci 601. skupiny speciálních sil.

Média už dříve informovala, že vojenská policie viní dva české vojáky z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, dva z porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci. Obžalobu následně vypracoval státní zástupce Robert Hanuš. Podle webu iRozhlas.cz se právní kvalifikace shoduje s tím, jak ji navrhla vojenská policie.

Za porušení povinnosti strážní služby i za neuposlechnutí rozkazu lze podle trestního zákoníku uložit v krajním případě až výjimečný trest, tedy včetně doživotí. Platí to v situaci, kdy jsou trestné činy spáchány za bojové situace a kdy jsou naplněny i další přitěžující okolnosti. Přesně podle těchto paragrafů jsou čtyři příslušníci speciálních sil obžalovaní.

Výkřiky bolesti a obnovená data z výslechu

Zmíněné přitěžující okolnosti Chánovy smrti popsal v minulosti týdeník Respekt. Během dvacetiminutového výslechu se totiž z místnosti ozývaly „bolestné výkřiky“, vypověděl prý afghánský tlumočník, který pracoval pro americkou armádu.

Čeští vojáci také údajně výslech Chána natočili na video a pořídili z něj fotografie, které později smazali. Vyšetřovatelům se je ale podařilo dle Respektu z počítačů obnovit.

Po Češích vyslýchali Afghánce ještě Američané a šest z nich už dostalo trest – nadřízení jim uložili výtku, která je připravila o nárok na povýšení, zároveň mohou sloužit jen pod přísným dozorem a po odchodu z ozbrojených sil přijdou dle Respektu o vojenské benefity. Zpět k afghánským silám se Chán dostal už v bezvědomí.

Podíl.
Exit mobile version