
Aktual.: 23.07.2025 18:42
Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Odůvodnil to jeho zdravotním stavem, podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. České televizi (ČT) to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Žalobci vinili Muzikáře z toho, že pod jeho vedením pohraničníci usmrtili a zranili několik lidí snažících se za komunistického režimu o přechod státní hranice. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí ještě podat stížnost.
„Trestní stíhání bylo zastaveno, protože dotyčný není schopen chápat smysl trestního řízení,“ řekl ČT Müller. Soud podle něj v rozhodnutí uvedl, že není důvod pochybovat o znaleckém posudku, podle něhož Muzikář trpí demencí. Dodal, že nikdo z vysokých komunistických funkcionářů zatím nebyl odsouzen za to, že v minulém režimu způsobil smrt na československých hranicích.
Obvodní soud pro Prahu 1 Muzikáře loni v říjnu nepravomocně osvobodil. Dospěl tehdy k závěru, že nepřekročil žádnou svoji pravomoc a musel ze své pozice respektovat režim a jeho pokyny. Soud také konstatoval, že se nepodařilo prokázat přímou souvislost mezi jednáním Muzikáře a zraněnými či zabitými lidmi. S tím ale nesouhlasila státní zástupkyně Katarína Kandová a odvolala se. Pražský městský soud pak letos v lednu zprošťující verdikt zrušil a nařídil obvodnímu soudu, aby se případem zabýval znovu. Než však případ znovu otevřel, dostal posudek, podle kterého Muzikář trpí demencí a není možné ho trestně stíhat. V pondělí pak v neveřejném jednání obvodní soud trestní stíhání Muzikáře zastavil.
Někdejšímu pohraničníkovi hrozilo až desetileté vězení. Státní zástupkyně mu nicméně navrhla dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Při návrhu trestu poukázala na velmi dlouhou dobu, která od jeho působení na druhé nejvyšší pozici v pohraniční stráži uběhla. Zdůraznila však, že Muzikář porušil ústavu, která zaručovala právo na život či na svobodu projevu. Mužův advokát Jaroslav Ortman u hlavního líčení uvedl, že Muzikář musel poslouchat rozkazy, jinak mu hrozilo vězení.
Muzikář podle obžaloby od října 1982 do října 1989 odpovídal za organizaci a velení při ochraně státních hranic. Byl přímým nadřízeným všech členů pohraniční stráže a vyžadoval, aby podávali maximální výkony. Věděl, že používají proti lidem, kteří je nijak neohrožují, zbraně i služební psy. Pohraničníci tak podle státní zástupkyně pod jeho vedením zranili minimálně 11 lidí, tři z nich na následky zranění zemřeli.
Podle Müllera byl mezi usmrcenými například i muž, který se o překročení hranic vůbec nesnažil. Další z obětí byl podle něj osmnáctiletý mladík, kterého při snaze přejít do Rakouska roztrhali psi. Nikdo mu neposkytl první pomoc, a v důsledku toho zemřel. Další lidé mají podle něj doživotní následky. Poškození chtěli po Muzikářovi náhradu škody, která se u jednotlivých žadatelů pohybuje mezi 150.000 korunami až půl milionem korun. Soud je odkázal na civilní řízení.