Aktualizace: 28.03.2024 00:03

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Podle posledních údajů z počátku března hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o 0,2 procenta, mezičtvrtletně ale vzrostl o 0,2 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,4 procenta. Analytici předpokládají, že ČSÚ dnes předchozí data potvrdí.

„Třetí zpřesněný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí již zřejmě žádné velké změny nepřinese. Zajímavý bude pohled na sektorové účty, především pak na vývoj ziskových marží firem a míry úspor domácností,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Vývoj ekonomiky za celý loňský rok podle ČSÚ negativně ovlivnily nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob, zatímco pozitivní vliv měly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a na tvorbu hrubého fixního kapitálu a také zahraniční poptávka. Na vývoj HDP v posledním kvartále loňského roku pozitivně působila zahraniční poptávka a růst spotřeby domácností.

Mezičtvrtletní vývoj podle analytiků dává naději na začínající hospodářské oživení. Rychlý růst v letošním roce ale odborníci nečekají, ekonomiku podle nich mohou brzdit i problémy Německa, které je hlavním českým vývozním trhem.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.