Aktualizace: 7.05.2024 00:03

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní data o březnovém vývoji průmyslové a stavební výroby a zahraničního obchodu. V únoru průmysl i stavebnictví po několikaměsíčním poklesu meziročně vzrostly a zahraniční obchod skončil ve výrazně větším přebytku, než očekávali analytici.

Průmysl se v únoru meziročně zvýšil podle ČSÚ o 0,7 procenta, proti lednu si polepšil o 1,9 procenta. Analytici ale poukázali na to, že jeho celková výroba by bez vlivu automobilového odvětví meziročně klesla.

Ve stavebnictví ČSÚ zaznamenal meziroční nárůst produkce o 3,6 procenta, meziměsíčně byla podle něj vyšší o 4,8 procenta. Odvětví táhly nahoru inženýrské stavby, tedy například dopravní financované z veřejných investic. Naopak pozemní stavitelství, do kterého patří výstavba domů, kleslo. Podle analytiků a odborníků oslovených ČTK únorový růst stavebnictví nebyl známkou zlepšení na trhu s bydlením. Data mohlo zkreslit i srovnání s nízkými hodnotami před rokem, upozornili.

Únorový zahraniční obchod Česka skončil v přebytku 34,6 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 19,7 miliardy. „Za první dva měsíce letošního roku je přebytek téměř dvakrát vyšší než loni,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Podle odborníků se probudil export i import.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.