Aktualizace: 16.02.2024 13:02

Praha – Česká republika se zapojila do mezinárodní operace Dying Ember proti aktivitám ruských tajných služeb. Na sociální síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Šlo o zásah v kyberprostoru, operaci v lednu vedly Spojené státy, sdělilo v tiskové zprávě Vojenské zpravodajství (VZ). Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) vedla operaci FBI.

„Bezpečnost je naše priorita. Musíme bránit náš kybernetický prostor a se spojenci a partnery reagovat na globální hrozby. Proto se i Česká republika aktivním zásahem zapojila do mezinárodní operace Dying Ember mířené proti aktivitám ruských tajných služeb. Vzájemná důvěra a schopnost pružně spolupracovat jsou klíčem k zajištění bezpečnosti,“ uvedl Fiala. „Rusko nevede pouze konvenční válku na Ukrajině. V kybernetickém prostoru bojuje i proti nám. A to dlouhodobě. Jsem hrdá, že se těmto aktivitám ve spolupráci s ostatními spojenci umíme bránit,“ sdělila na síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Mezinárodní operace byla vedená Spojenými státy. „Operace spočívala v provedení opatření proti globální infrastruktuře kompromitovaných routerů zneužívaných aktérem APT28, spojovaným s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU,“ uvedlo VZ. „Vojenské zpravodajství provedlo aktivní zásah spočívající v úpravě nastavení části infrastruktury napadených zařízení,“ doplnilo.

Kompromitované routery byly podle Vojenského zpravodajství APT28 zneužívány proti významným cílům v České republice i v zahraničí, včetně spojenců v Severoatlantické alianci a proti Ukrajině.

„Mezinárodní spolupráce v bezpečnostní oblasti je dnes životní nutnost. Mezinárodní operace Dying Ember pod vedením FBI zasáhla tvrdě kybernetické operace ruských zpravodajských služeb,“ uvedla BIS na síti X.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.