![](https://i0.wp.com/i3.cn.cz/16/1677785305_P2023030209024.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Komerční prezentace Aktual.: 12.02.2025 17:50
Praha – Česko vystoupí z mezinárodní organizace kosmických telekomunikací Intersputnik, jejímž členem se stalo v 70. letech devět v té době socialistických států včetně tehdejšího Československa. Na dnešním zasedání návrh ministerstev průmyslu a obchodu a zahraničí schválila vláda, uvedl kabinet na webu. Důvodem jsou i geopolitické důvody po ruské invazi na Ukrajinu.
Organizace Intersputnik byla založena dohodou uzavřenou mezi vládami Bulharska, Československa, Kuby, Maďarska, Mongolska, Německé demokratické republiky, Polska, Rumunska a Sovětského svazu. Za cíl měla podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, vybudovat mezinárodní družicový systém a využívat jeho komunikační družice.
Mezi hlavní činnosti instituce patří provoz a vývoj komunikačních systémů založených na principech družicové komunikace, zejména pro mezinárodní rozhlasové a televizní přenosy, datové a telefonní přenosy, případně pro poskytování jiných služeb v oblasti telekomunikací.
Aktuálně jsou členy organizace vlády 25 států ze střední Ameriky, jihovýchodní Asie, Evropy i Afriky. Podle úřadů bylo v době vytvoření organizace československé členství přínosem, neboť poskytlo možnost spolupráce v oblasti družicových telekomunikací.
V současnosti je ale Česko členem dalších mezinárodních organizací zaměřujících se na kosmické telekomunikace, například Evropské organizace pro telekomunikační družice EUTELSAT, Mezinárodní telekomunikační družicové organizace ITSO nebo Mezinárodní telekomunikační unie ITU.
„Z pohledu menšího státu, kterým je i ČR, je účelné soustředit finanční a lidské zdroje na aktivní zapojení jen do těch nejdůležitějších mezinárodních organizací působících v oblasti kosmických telekomunikací, kterou organizace (Intersputnik) v současnosti není,“ podotkli předkladatelé.
Česko nechce být součástí organizace i z geopolitických důvodů, neboť je vnímána jako ruská, má sídlo v Moskvě a její činnost byla podle úřadů ovlivněna ruskou agresí proti Ukrajině. Organizace od roku 2022 čelí řadě výzev, mimo jiné zmrazení bankovního účtu v hodnotě 100 milionů dolarů u Sberbank v Maďarsku v souvislosti se sankcemi. Z organizace už proto odešlo Německo, v procesu vystoupení jsou Ukrajina a Polsko, další státy to zvažují.