Komerční prezentace Aktual.: 20.09.2024 10:51

Brusel – Česko a Lucembursko navrhují Evropské komisi, jak vylepšit jednotný trh Evropské unie. Hlavní prioritou by mělo být zejména zjednodušení a harmonizace pravidel EU týkajících se zboží i služeb a tam, kde je to možné, uplatňovat zásadu vzájemného uznávání. Plyne to z dokumentu, který má ČTK k dispozici a který podpořily dvě desítky členských zemí unie. Češi a Lucemburčané ho chtějí představit na jednání unijních ministrů průmyslu 26. září v Bruselu.

Takzvaný non-paper, tedy neoficiální dokument určený pro uzavřenou debatu, se odkazuje i na nedávno zveřejněné zprávy Enrica Letty a Maria Draghiho, které pojednávají právě o budoucnosti vnitřního trhu v EU a konkurenceschopnosti unie. Evropská komise by přitom měla do června 2025 zveřejnit novou Strategii pro vnitřní trh (Single Market Strategy), jak jí dal za úkol summit EU a poté také ministři odpovědní za konkurenceschopnost.

„Vnitřní trh je základní konkurenční výhodou EU. Pro Českou republiku bylo vždy zásadní, aby byl jednou z hlavních priorit Evropské komise. Evropa totiž čelí významným výzvám a právě další prohlubování vnitřního trhu spolu s jeho zefektivňováním je jedním z klíčovým nástrojů, jak jim úspěšně čelit,“ okomentoval českou aktivitu ministr průmyslu a budoucí český eurokomisař Jozef Síkela.

Praha proto podle něj společně s Lucemburskem oslovila další země bloku s žádostí o podporu a nakonec se podařilo vyslat „silné politické poselství podepsané 20 členskými státy“ ohledně potřeby zásadního posílení vnitřního trhu v příštích pěti letech, dodal český ministr. Před nástupem do komise, kde má být odpovědný za mezinárodní partnerství bloku, jej ještě čeká slyšení před příslušným výborem Evropského parlamentu, který pak musí novou komisi Ursuly von der Leyenové potvrdit v hlasování.

V oblasti zboží a služeb přetrvávají podle Česka a Lucemburska „značná roztříštěnost a rozdíly mezi vnitrostátními pravidly“ jednotlivých zemí. „Očekáváme, že strategie jednotného trhu bude obsahovat roadmapu pro služby, která bude obsahovat časové rámce a milníky pro konkrétní a urgentní akce,“ píše se v dokumentu. Cílem je rovněž odstranit překážky pro přeshraniční činnost firem a zajistit rovnoměrné uplatňování a důsledné prosazování pravidel EU napříč členskými státy.

Nová komise by se podle dokumentu měla zaměřit také na významné snížení administrativní zátěže, která je jednou z hlavních překážek pro podniky na vnitřním trhu. „Zjednodušit podmínky pro podnikání a nadále omezovat byrokracii, zejména prostřednictvím zjednodušování a digitalizace postupů,“ stojí ve výzvě pro novou unijní exekutivu. Komise by měla například pokročit v realizaci cíle snížení požadavků na vykazování ze strany firem o čtvrtinu a do budoucna ještě více.

„Abychom zlepšili jednotný trh, měli bychom se zaměřit na kvalitu, konzistentnost a realizaci pravidel spíše než na jejich kvantitu,“ píše se v materiálu. Evropská komise by podle Česka a Lucemburska měla zajistit, že pravidla jednotného trhu budou jednoduchá, předvídatelná, jednotná a důsledně vymahatelná.

Podíl.
Exit mobile version