Roky se mluví o tom, že o výsledku fotbalových utkání nerozhodují vždy pouze výkony hráčů. V mnoha případech za tím totiž mohou být sázkařské mafie. Jedná se o takzvaný match fixing, tedy ovlivňování zápasů za účelem sázek. Dle údajů zjištěných ČT existuje podezření, že v uplynulých šesti letech mohl být v průměru takto zmanipulovaný až jeden zápas týdně. Pro Reportéry ČT natáčela Adéla Paclíková.

Reportéři ČT zmapovali, jak takzvaný match fixing funguje. Zrekonstruovali také dva případy, u kterých se podezření na sázky a ovlivňování zápasů objevilo. Český sport se na tento problém chce zaměřit.

„Ve statistikách, které mluví o match fixingu a rizikových sázkách, si Česká republika nestojí dobře. Určitě jsme v nějaké první desítce. Nebojím se říci, že match fixingu vyhlašujeme boj,“ prohlásil předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.

Každý týden jeden podezřelý zápas

Fotbalová asociace (FAČR) už s tím začala. Podle čísel, která se Reportérům ČT podařilo získat, přišlo za posledních šest let necelých tři sta podnětů na podezřelá utkání, u kterých mohlo jít o ovlivnění kvůli sázkám. To by v ročním průměru znamenalo, že by se odehrál jeden podezřelý zápas skoro každý týden v roce.

„Podezření na manipulace bylo vícero, byla to čísla, která se nám určitě ne úplně líbila, ale od roku 2023 evidujeme pokles,“ uvedl bývalý detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu a nynější integrity officer FAČR Kamil Javůrek.

„Největším problémem je match fixing zejména ve třetí lize, pak v různých soutěžích dorostu, kde to má skutečně velký dopad i na výchovu mladých hráčů. Jsou to vlastně většinou soutěže, které jsou trochu níž, (…) nepíše se o nich v celostátních denících a trochu tam světlo úplně nedosvítí,“ přiblížil odstupující předseda etické komise FAČR Jan Eisenreich.

Zapojení hráčů i rozhodčích

Podle Javůrka za manipulacemi za účelem sázek stojí zahraniční subjekty. „Můžeme i říci, že za tím stojí sázkařská mafie,“ podotkl. „Představme si, kdo může udělat manipulaci, můžou to být vlastně jenom hráči anebo rozhodčí. Ideální je pro manipulátora, když má kombinace hráčů a rozhodčích, oni tu manipulaci musí vykonat,“ dodal.

V celém řetězci pak podle odborníků na match fixing figurují i takzvaní regionální prostředníci. Obvykle jde o někoho z fotbalového prostředí. „Jsou to osoby, které mají zprostředkovat a zajistit někoho, kdo tu manipulaci provede. Samotnou organizaci provádí osoby nad nimi, často osoby ze zahraničí,“ doplnil Javůrek.

Sázky se dělají často prostřednictvím asijských kanceláří, umožňují totiž vsadit si větší obnos peněz. V Česku jsou navíc pravidla nastavená tak, že sázkař není anonymní.

„Když bys padal ve vápně“

Podle fotbalisty Filipa Firbachera, kterého deník The Guardian v roce 2018 zařadil na seznam nejperspektivnějších hráčů, je match fixing velký problém. Firbacherovu kariéru hned v začátcích zbrzdila aféra, kde šlo o podezření na pokus o ovlivnění zápasu kvůli sázkám. Bylo to v době, kdy – jak sám přiznává – propadl hazardu.

Jednoho dne mu přišla na mobil práva. „Někdo z těch lidí na mě získal nějaké reference, že prostě jsem měl problémy se sázením, že jsem měl i nějaké finanční problémy, tak asi proto mě kontaktovali přes aplikaci Signal. Nejprve to začalo nevinně, jestli neznám někoho v týmu Rakovníku nebo Motorletu, kdo by spadnul ve vápně,“ popsal Firbacher.

Tehdy, v říjnu 2021, se blížilo utkání mezi Rakovníkem a pražským Motorletem. „Nejdříve jsem odpověděl, že neznám, ale pak mě napadlo, že mám kamaráda v Praze. Napsal jsem mu, jestli tam někoho nezná, a on mi napsal, že zná. Zeptal se dvou hráčů,“ vzpomíná fotbalista.

Jednomu z hráčů Motorletu následně přišla zpráva, zda by si chtěl vydělat snadných padesát tisíc korun za to, že by v utkání proti Rakovníku „simuloval ve vápně“. Komunikace dál pokračovala i přes hlasové zprávy, kde stálo mimo jiné toto: „Když bys padal ve vápně a on by ti potom písknul penaltu, tak za tu penaltu, kdyby ti písknul, tak bys dostal dokonce i sto tisíc“.

Hráči pražského Motorletu ale na nabídku nepřistoupili a celý případ nahlásili vedení, které jej pak nahlásilo na FAČR a policii. „Byla snad informovaná i komise rozhodčích. A vím, že rozhodčí (Michal) Paták, když začalo utkání, tak se našeho kapitána ptal, co se děje. Ten řekl, že co ví, tak se nic neděje. Ale faktem je ta věc, že to utkání nebylo řízeno tendenčně, to zase nemůžu v žádném případě říct,“ uvedl předseda fotbalového oddílu SK Motorlet Rudolf Blažek.

Soud netrestal, etická komise ano

Právě tento případ, který se týkal událostí před zápasem Rakovníku s Motorletem, se v poslední době hodně řešil – a to kvůli fotbalistovi Michalovi Hladíkovi. Podle etické i odvolací komise FAČR to byl on, kdo měl oslovit Filipa Firbachera, aby kontaktoval hráče zmíněného utkání. Kvůli tomu byl Hladík i obžalovaný, soud ho ale zprostil obvinění. Podle něj se nepodařilo prokázat, že byl iniciátorem skutečně on. 

„My jsme došli k jednoznačnému závěru, že se ty skutky staly. Musím říct, že já osobně jsem neměl vůbec žádnou pochybnost,“ podotkl člen etické komise FAČR Jan Ďoubal. 

„Když se podíváte do rozsudků, na čem se to povedlo shodit jeho obhájci, tak je to směšné. Jeden z případů se shodil na tom, že nějaká osoba z kreditní karty otce pana Hladíka nabíjela kredit do telefonu. A z toho telefonu ovlivňovala hráče a psala k prodeji zápasy. A soud z tohoto nedovedl dovodit, že tou osobou byl pan Hladík,“ sdělil Einsenreich.

Soud tak sice Michala Hladíka nepotrestal, zato etická komise FAČR chtěla – její výrok o trestu zněl patnáct let zákaz fotbalu a milionová pokuta. Odvolací komise jej pak snížila na čtyři roky a pokutu 250 tisíc. U tohoto případu vygradovaly spory mezi těmito dvěma fotbalovými orgány. Celá etická komise se v prosinci rozhodla rezignovat.

Hladík se chce proti rozhodnutí fotbalové komise bránit u soudu. „Vzhledem ke skutečnosti, že proti rozhodnutím odvolací komise a etické komise FAČR jsem podal žalobu o zrušení těchto rozhodnutí k Městskému soudu v Praze, na radu svého právního zástupce se nebudu k této kauze vyjadřovat, neboť bude předmětem soudního přezkumu. Navíc k dnešnímu dni mi ze strany odvolací komise FAČR nebylo doručeno odůvodnění vydaného rozhodnutí, proto nemohu ani toto rozhodnutí smysluplně komentovat. Mohu pouze zdůraznit, že v obou kauzách řešených před etickou komisí a odvolací komisí FAČR jsem byl pravomocně zproštěn obžaloby trestními soudy, proto je pro mě rozhodnutí orgánů FAČR zcela překvapivé a neakceptovatelné,“ napsal ve vyjádření Hladík.

Fotbalové komise potrestaly i Filipa Firbachera. Jeho zákaz ve fotbale byl na dva a půl roku. Státní zástupce mu podmíněně zastavil trestní stíhání.

Sudí s kontroverzní pověstí vystoupil

Druhý případ, na který se Reportéři ČT zaměřili, je z roku 2023. Šlo o utkání Dynama Českých Budějovic B a Admiry Praha. Rozhodčí si v neobvykle dlouhém nastavení prvního poločasu měl vymyslet pokutový kop za vymyšlený faul, ze kterého Admira zvýšila na 2:0. Sami hráči Admiry upozorňovali, že to není v pořádku. „Přestože rozhodčí avizoval tři minuty nastavení, hrálo se dalších pět minut. (…) Získali jsme balon zpátky a poslali do pokutového území, tam byl náš hráč, který šel do souboje, odskočil mu balon a on v podstatě fauloval bránícího hráče,“ popsal trenér Admiry František Peřina.

„Zhruba kolem pětatřicáté, čtyřicáté minuty jsme zaznamenali zvýšenou snahu vsadit si na událost, že v první půli padnou dvě a více branek, to bylo za stavu 1:0. A bylo to samozřejmě v čase, kdy ta pravděpodobnost, že ta branka padne, byla nižší, tudíž tomu odpovídala i výše kurzu,“ popsal mluvčí Fortuny Petr Šrain.

„Nám přišlo těžko uvěřitelné, že by někdo něco takového zrealizoval ve víře, že si toho nikdo nevšimne. Ten případ byl naprosto evidentní a my jsme v podstatě na nic nečekali a během pár dní jsme podávali trestní oznámení,“ dodal mluvčí.

Rozhodčím v tomto zápase byl Michal Paták, jehož jméno se objevilo i ve výše zmíněném utkání mezi Rakovníkem a Motorletem. „Michal Paták je nebo vlastně byl rozhodčí, který měl po dlouhou část své kariéry kontroverzní pověst,“ okomentoval Eisenreich.

Případ duelu Admiry Praha a Dynama Českých Budějovic B nakonec neměl žádnou dohru. Policie případ odložila a Patáka nešetřily ani fotbalové orgány. „My jsme kvůli tomu utkání pana Patáka nemohli řešit, protože on poměrně rychle seznal, kde se nachází, a z FAČR vystoupil, takže vypadl z naší pravomoci,“ doplnil Eisenreich.

Podíl.