Ruské útoky severně od Charkova se v posledních dnech staly nejsledovanějším dějištěm kremelské agrese. Agresor už prohlásil, že dosáhl okraje města Vovčansk, které leží pět kilometrů od hranic obou států. Podle časopisu Forbes to může být začátek skutečně velké ofenzívy, nebo také finta, která má odvést ukrajinskou armádu z bojišť na východě země.
0:58

„Šlo o informační operaci, nic se neděje,“ uklidňuje ohledně bojů o Vovčansk šéf vojenské rozvědky. | Video: Reuters

Bitva o Vovčansk, kde před ruskou invazí žilo 17 tisíc obyvatel, by mohla být jednou z prvních velkých bitev nového ruského tažení na severu. Je možné, že ukrajinská obrana v okolí města je slabší a Rusové v ní záměrně hledají mezery. Své výpady pak soustřeďují do sektorů s výhodnými geografickými podmínkami, píše americký Forbes.

V případě Vovčansku to znamená přiblížit se k městu ze severozápadu, kde řeka Severní Doněc tvoří ochrannou bariéru na pravém křídle Rusů. „Objetí řeky na cestě k Vovčansku umožňuje nepříteli šetřit síly,“ vysvětluje ukrajinské Centrum obranných strategií.

Rusové také útočí klouzavými bombami. Je běžnou praxí, že jejich letadla ničí civilní budovy, aby připravila ukrajinské vojáky o úkryt. To, že Rusové bombardují Vovčansk touto zbraní, by mohlo být ukazatelem, že hodlají vystupňovat svůj pozemní útok na město.

Pokud je ruské tažení na severu jen fintou, pak je jeho cílem pravděpodobně odlákat z východu na sever ukrajinské brigády, které brání města, jako je Časiv Jar, kde také probíhají tvrdé boje. Pokud je ale severní tažení skutečnou ofenzivou, pak by na Vovčansk mohly v příštích dnech zaútočit celé pluky, tvrdí analýza serveru Forbes.

Dilema pro Ukrajince spočívá v tom, že se fingovaná akce může bez většího povšimnutí změnit v ofenzivu – pokud Rusové ušetří síly ze svých operací na východě. „Je to prozíravý přístup, vezmeme-li v úvahu, že Ukrajina má omezené lidské zdroje,“ napsal finský analytik Joni Askola.

Ukrajinská armáda nechce riskovat. Její vrchní velitel Oleksandr Syrskij trval na tom, že jeho jednotky se budou rozmísťovat a přesouvat tak, aby to odpovídalo pohybům Rusů. „Jsme si vědomi plánů nepřítele a můžeme pružně reagovat na všechny jeho akce,“ řekl Syrskyj.

Podle velitele vojenské rozvědky Kyryla Budanova (HUR) je ruský nápor především informační operací s cílem vyvolat chaos a paniku. „Chtějí donutit naše jednotky k přesunu z východu a vytvořit dojem, že jsou obklíčeny a odříznuty. Ale není to pravda. Jejím cílem je destabilizovat situaci uvnitř Ukrajiny, ale opakuji, že se nic dramatického neděje,“ citovala v úterý Budanova agentura Reuters.

Ale i přes Syrského a Budanovův optimismus je zjevná jedna důležitá skutečnost: Rusko jedná, Ukrajina reaguje. To znamená, že Rusové mají iniciativu, uzavírá Forbers.

Obranu Ukrajiny devastuje dříve „tupá“ zbraň. Proti moderním střelám má velkou výhodu (celý článek k videu zde)

Rusové přidělávají „hloupým“ bombám křidélka. Zásahy proti Ukrajincům jsou devastující. | Video: Asociated Press

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.